Odstranění jizev

e důležité, aby se kůže v místě jizvy nepřetěžovala, čemuž může napomoci bandáž nebo speciální prádlo. Například speciální elastická podprsenka drží ňadra na správném místě a tím zabraňují zbytečnému natahování kůže.

Jizva

Jizvy mohou vzniknout po úrazu či operaci a nejsou ničím příjemným. Zpočátku bývají zarudlé, postupem času však blednou a zjemňují se. Některé typy jizev, zvláště malé jizévky, mohou za čas samy zmizet, ale pomocí správné péče můžete přispět k jejich rychlejšímu odstranění. Hlavní je dostatečná hydratace a opatrná masáž pokožky.

Odstranění jizvy - hydratace kůže

Jizvám prospěje pravidelné ošetřování postiženého místa speciálním krémem s vysokým obsahem kolagenu nebo enzymů, které podporují změkčení jizev. Tyto krémy jsou běžně k dostání v lékárnách.

Odstranění jizvy - tlakové masáže

Mnohem účinnější než klasické masírování jizvy (roztírání či mnutí) je masáž tlakem. Provádí se tak, že na postižené místo na 20 sekund tlačíte. Díky tomuto tlaku dochází k odkysličení krve z jizvy a přívodu nové, čerstvě okysličené krve, která napomáhá k hojení jizvy. Zároveň tak pomáháte k oploštění jizvy a zabraňujete jejímu vystupování nad okolní kůži. Tlakovou masáž provádějte každý den.

Odstranění jizvy - desinfekce kůže

Dávejte si pozor, aby v jizvě nezůstávaly nečistoty a pravidelně ji omývejte čistou vodou. Můžete používat také lehký desinfekční prostředek (Víte, co znamená KPZ? Může vám zachránit život), nikdy však s obsahem jodu! Ten totiž zásadně brání hojivému procesu.

Odstranění jizvy - bandáž

Je důležité, aby se kůže v místě jizvy nepřetěžovala, čemuž může napomoci bandáž nebo speciální prádlo. Například speciální elastická podprsenka drží ňadra na správném místě a tím zabraňují zbytečnému natahování kůže. Stejně tak bandáž na břicho zpevňuje ochablou břišní stěnu a zabraňuje rozšiřování vzniklých jizev.

Odstranění jizvy - estetická chirurgie

Je-li jizva velká, hluboká či stará a šance na její odstranění se tak snižuje, vhodným řešením je estetická chirurgie. Kromě plastické chirurgie je zvláště účinné odstranění laserem.

Překážky

Čím hlouběji rána zasáhla tkáň, tím pevněji bude jizva vryta do kůže. Odstranění jizvy brání také infekce a záněty, které se mohou do postiženého místa dostat. Překážkou je také brzké fyzické zatěžování po vytvoření jizev.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22045 (zdravotnimagazin.cz#6031)


Přidat komentář