Otužování

Při prvním otužování to nepřehánějte. Nejdříve se sprchujte vlažnou vodou, pak postupně přidávejte podíl vody studené. Doporučuje se sprchovat se studenou vodou každé ráno, ale takto se můžete otužovat i večer.

Jak začít

Při prvním otužování to nepřehánějte. Nejdříve se sprchujte vlažnou vodou, pak postupně přidávejte podíl vody studené. Doporučuje se sprchovat se studenou vodou každé ráno, ale takto se můžete otužovat i večer.

Čemu se vyvarovat

 1. Pokud nejste na otužování zvyklí a osprchujete se ne studenou, ale ledovou vodou, výsledkem nebude utužení vaší imunity, ale pořádné nachlazení.
 2. Předtím, než vlezete do vody, byste měli být rozehřátí.
 3. Neotužujte se krátce po sportovním výkonu.
 4. Nadměrné oblékání a přetápění místnosti vaši otužilost snižuje, proto se obojímu vyvarujte.
 5. Ihned po otužování se pořádně osušte (třením ručníku podpoříte prokrvení organismu) a oblečte.
 6. Nepostupujte otužování ve vaně naplněné vodou, kde máte omezený rozsah pohybu.
 7. Sprchování studenou vodou by zpočátku nemělo trvat déle než 2 minuty.
 8. Jakmile se otužovat přestanete, otužilost během několika týdnů poklesne. Proto je důležité otužovat se pravidelně. Po delším přerušení otužování je třeba začít od začátku.

Léčivé účinky

 • otužování pomáhá proti bolesti zad
 • otužování je silnou zbraní proti nachlazení, angíně a chřipce
 • otužování upevňuje také psychiku
 • otužování příznivě působí proti alergiím, vředovým chorobám a vysokému krevnímu tlaku
 • onemocní-li otužilec, průběh nemoci je mnohem lehčí než u neotužilců
 • otužování umožňuje lépe se přizpůsobit teplotním výkyvům okolí
 • otužování posiluje celý imunitní systém a pomáhá tak lépe zdolávat všechny nemoci

Pro koho není vhodné

Otužování není vhodné pro nemocné, zvláště pak pro jedince se srdečními potížemi. Děti a starší lidé by se měli otužovat mírněji. V případě nejistoty se poraďte se svým lékařem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22036 (zdravotnimagazin.cz#6004)


Přidat komentář