Plané neštovice a očkování

Planými neštovicemi u nás ročně onemocní až 90 000 dětí a infekce patří k nejčastěji se vyskytujícím po celém světě. Nejčastěji se nakazí děti ve věku od 3 do 10 let a nákaza se šíří hlavně v dětském kolektivu.

Kolik je nakažených přibližně ročně

Planými neštovicemi u nás ročně onemocní až 90 000 dětí a infekce patří k nejčastěji se vyskytujícím po celém světě. Nejčastěji se nakazí děti ve věku od 3 do 10 let a nákaza se šíří hlavně v dětském kolektivu.

Příznaky

Nemoc se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí hlavy a červenými puchýřky, které silně svědí. V případě vážných komplikací je pacient hospitalizován. Pokud je v rodině více dětí, téměř vždy se nakazí i ony. Nepomáhá ani úplná izolace zdravých dětí od nemocných. Pacienti jsou totiž infekční již 48 hodin před výskytem puchýřků.

Hrozba u dospělých

Planými neštovicemi se mohou nakazit i dospělí. Pravděpodobnost výskytu komplikací je u nich dokonce až 7 krát vyšší (zejména jde o záněty plic, jater a mozku). Po prodělaných neštovicích může v těle vir (Varicella-zoster) zůstat a později způsobit pásový opar. U dětí se mohou vyskytnout komplikace ve formě zánětů středního ucha, neurologických potíží nebo zánětů plic.

Hlavní ohroženou skupinou jsou ženy

Planými neštovicemi jsou nejvíce ohroženy těhotné ženy. Infekce může u plodu vyvolat poruchy mozku, očí a zmenšení končetin. Dítě infikované matky se také může s neštovicemi narodit. Proti neštovicím by se tedy měly nechat očkovat především dívky a mladé ženy.

Očkování

Proti planým neštovicím se můžete chránit očkováním. Očkovat je možné již jednoleté dítě. Ideální je očkovat jej ještě před nástupem do mateřské školky, kdy stačí jedna dávka vakcíny, u dospělých pak dvě. Jedna dávka stojí přibližně 1500 korun, ale zdraví vás i vašeho dítěte je přeci nevyčíslitelné...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21694 (zdravotnimagazin.cz#5167)


Přidat komentář