Ploché nohy

Většinu dne tráví noha uzavřená v botě. Právě proto je důležité, abychom si vybírali kvalitní obuv. Přes devadesát procent z nás se narodí se zcela zdravýma nohama. .....

Vznik plochých nohou:

Plochá noha a její následky jsou nejčastější získanou vadou v ortopedii.

Funkce nohou

  • funkci statickou (je oporou vzpřímeného těla)
  • dynamickou (nezbytná pro chůzi a běh)
  • adaptační (tlumení nárazů, přizpůsobení nohy povrchu podložky a pod.).

    Pro tyto své funkce je vybavena složitou stavbou a architektonikou dvou klenutých oblouků (podélné a příčné klenby), kterou zajišťují přizpůsobené kosti, klouby, vazy a svaly. Špatná klenba nožní trápí jak dospělé tak děti. S nápravou je zapotřebí začít co nejdříve, ještě před tím než dotyčný začne trpět bolestmi nohou nebo bederní páteře.

Kvalitní obuv

Většinu dne tráví noha uzavřená v botě. Právě proto je důležité, abychom si vybírali kvalitní obuv. Přes devadesát procent z nás se narodí se zcela zdravýma nohama. Kvůli špatné obuvi je však mezi prvňáky třicet procent dětí, které mají poškozená chodidla. Dítě totiž až do předškolního věku žádné klenby v chodidlech ještě nemá a teprve se mu tvarují.

Jak vybrat vhodnou obuv

Špatnou zprávou pro ženy je, že podpatek by neměl být vyšší než tři a půl centimetru. Vhodné nejsou ani boty do špičky, které deformují prsty. Bota by měla být pohodlná, ale zároveň i pevná, a měla by nohu stabilně držet. Nejdůležitější pro postavení podélné klenby je zadní část boty, které se říká opatek. Opatek fixuje patu a brání její rotaci.

Potřebná hygiena

Ploché nohy se více potí, takže je zapotřebí dbát o větší hygienu. Případné koupele mají vedle očistného i rehabilitační efekt. Doporučuje se střídavě ponořovat nohy do studené a teplé vody. Ve vodě se dá i cvičit, někdy stačí jen šlapat vodu, nebo chodit po písečném dně.

Dobře je cvičit

Nejlépe je cvičit pod vedením zkušeného fyzitoerapeuta. Většina cviků není fyzicky náročná: chůze po patách a špičkách, jízda na kole vleže, koulení balónku mezi ploskami. Ti šikovnější pak mohou zkusit uchopit tužku prsty na noze a psát nebo jen čmárat.

A co sport?

O provozování sportu je potřeba se domluvit s ošetřujícím lékařem. Volba pohybové aktivity by se neměla odchýlit od výše uvedených zásad. Vždy by měl ale mít člověk na nohách pohodlnou a ortopedicky vhodnou botu. Na škodu není ani zakoupení ortopedických vložek. Dají se dokonce předepsat na recept.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22391 (zdravotnimagazin.cz#6978)


Přidat komentář