Poporodní deprese

K hlavním příznakům patří zvýšená přecitlivělost, úzkostnost, podrážděnost, pocity strachu, neschopnost vnímat lásku k novorozenci, pocity selhávání, úzkost, nechutenství, přejídání apod.

Období po příchodu miminka

Někdy se stává, že ačkoliv se nastávající maminka na příchod potomka těší, po porodu začne prožívat jiné stavy. I když se to málo ví, v poporodním období (více se dozvíte zde...) se velmi často objevuje zhoršená nálada.

Co je poporodní deprese?

50–80 % žen prožívá 3. až 4. den po porodu krátkou epizodu zhoršené nálady projevující se zpravidla podrážděností, kolísáním nálady a epizodami pláče. Kolísání nálady je charakterizováno stavy euforie, které se střídají s úzkostí, smutkem, napětím nebo podrážděností. Tato krátkodobá změna v náladě je způsobená prudkým poklesem estrogenů a progesteronu. V zásadě je neškodná a spontánně odeznívá. Nejčastější je u prvorodiček.

Projev poporodní deprese

Deprese v poporodním období může mít mnoho podob. Může mít charakter krátkého emočního problému, nebo dokonce podobu psychické nemoci. K hlavním příznakům patří zvýšená přecitlivělost, úzkostnost, podrážděnost, pocity strachu, neschopnost vnímat lásku k novorozenci, pocity selhávání, úzkost, nechutenství, přejídání apod.

Příčina poporodní deprese

  • Někdy příčinou poporodní deprese může být těžký mnoho hodin trvající porod, kdy je matka natolik unavená, že není schopna děťátko pořádně vnímat. Po dostatečném odpočinku si maminka s největší pravděpodobností začne své miminko vychutnávat.
  • Na vině také mohou být zdravotní komplikace, buď její, nebo jejího dítěte. O energii tak připravuje především nedostatek sebedůvěry, vyčerpání…
  • Po návratu z porodnice může maminka zažívat splín, kdy dítě jí může být skoro až na obtíž. Mohou to ovlivnit i nejrůznější starosti – ať už třeba s bydlením, nedostatkem peněz atd.
  • Všechno však bývá většinou jen otázkou času a až zmizí nejrůznější trable, začne se maminka radovat ze svého dítěte.

Počátky poporodní deprese

Poporodní deprese se mohou objevit hned po porodu, ale také za 6 až 12 týdnů po porodu, nebo dokonce až za jeden rok. Poporodní deprese, které mají dlouhodobější trvání (a je tak ohroženo např. i zdraví dítěte), by měly být svěřeny do rukou odborníka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22150 (zdravotnimagazin.cz#6339)


Přidat komentář