Před odjezdem na dovolenou se naočkujte

Se přenáší nedodržováním hygieny. Šíří se v zemích se špatnými hygienickými návyky. Projevuje se horečkou, vyrážkou, bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem, v dalším stadiu pak ještě horší zácpou nebo průjmem zelené barvy.

Onemocnění malárií

Toto onemocnění je přenášeno komáry. Projevuje se záchvaty horečky, zimnicemi a silným pocením. Příznaky se mohou objevit už na druhý den od štípnutí infikovaným komárem, ale někdy i za rok. Riziko nákazy se dá zmírnit užíváním tzv. antimalarik. Zaplatíte za ně zhruba 1 000 Kč.

Kde se vyskytuje

Latinská Amerika, země střední Afriky a jižní a jihovýchodní Asie

Onemocnění žlutou zimnicí

je také přenášena komárem. Mezi příznaky patří vysoké horečky, bolesti hlavy a zad, nevolnost, zvracení až krvácení, zežloutnutí kůže. Za očkování zaplatíte kolem 500 Kč. Látka začne působit deset dní po aplikaci a chrání po dobu deseti let. Pokud se chystáte vyjet do zemí Afriky nebo Jižní Ameriky, musíte se nechat očkovat povinně.

Kde se vyskytuje

střední a jižní Afrika, Latinská Amerika

Onemocnění hepatitidou A

se přenáší potravou nebo špinavýma rukama. Mezi příznaky patří nechutenství, únava, zvracení, zežloutnutí kůže. Jedna dávka vakcíny stojí kolem 1 200 Kč a chrání dotyčného rok a půl. Pokud se po půl roce necháte očkovat znovu, jste chránění na dobu deseti až dvaceti let. Účinek nastupuje do tří týdnů od aplikace.

Výskyt hepatitidy A

všechny země, nejvíce však v Africe, Latinské Americe a v zemích jižní Asie ## Onemocnění meningokokem (meningokoková meningitida)

Tato infekce způsobuje zánět mozkových blan a šíří se hlavně ve velkých kolektivech. Nákaza postihuje hlavně malé děti a mládež. Zdrojem nákazy je vždy člověk, jeho hleny či sliny. Hlavními příznaky jsou hořečnaté stavy, schvácenost, spavost, bolesti svalů, kloubů, hlavy. Vakcína stojí do 850 Kč a chrání po dobu tří let. Účinkuje po dvou týdnech od apikace.

Výskyt menigokoka

všechny země, nejvíce však v rovníkové Africe, Latinské Americe a v zemích jižní Asie

Onemocnění břišním tyfusem

Se přenáší nedodržováním hygieny. Šíří se v zemích se špatnými hygienickými návyky. Projevuje se horečkou, vyrážkou, bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem, v dalším stadiu pak ještě horší zácpou nebo průjmem zelené barvy. Zdrojem nákazy je člověk, přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami. Jedna dávka vakcíny stojí kolem 500 Kč a účinkuje po dobu tří let.

Výskyt břišního tyfusu

země jihovýchodní Asie, Indie, Pákistán, Afrika, Latinská Amerika

Onemocnění cholerou

se přenáší vodou a některými druhy jídla. Projevuje se svalovou křečí, zvracením a masivními průjmy, které mohou vést až k selhání oběhového systému. Za dvě dávky očkování zaplatíte přibližně 1 700 Kč. Ochrání vás na půl roku.

Výskyt cholery

Indie, jihovýchodní Asie, Afrika, jižní Amerika, Střední Východ

Prevence je očkování

Nejúčinnější prevencí je očkování. Informujte svého lékaře o zemi, kterou hodláte navštívit. Doporučí vám vhodnou vakcínu a poradí, které léky by měla obsahovat vaše lékárnička. Kromě léků (proti horečce, bolesti, průjmu, alergii, plísním) a antibiotik nezapomínejte na náplasti, obvazy, dezinfekci a teploměr.

Okamžitá návstěva lékaře

Sledujte průběh a charakter vašeho onemocnění. Pomohou totiž lékaři stanovit diagnózu. Neprodleně navštivte lékaře. Pozorujte svůj zdravotní stav i po návratu z ciziny. Některé nemoci se mohou projevit třeba i rok po opuštění země.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22246 (zdravotnimagazin.cz#6646)


Přidat komentář