Premenstruační syndrom - PMS

Premenstruační syndrom (PMS). Za příčinou jsou zřejmě hormonální změny v druhé polovině menstruačního cyklu. Vyvolávajícím faktorem může být nedostatek hormonu progesteronu. Příčiny vzniku PMS jsou stále nejasné.

Stanovení diagnózy PMS

Pro základní stanovení diagnózy musí být prokázán vztah mezi symptomy a menstruačním cyklem ženy.

Příznaky premenstruačního syndromu

začínají během 7-14 dnů před menstruací a jakmile se dostaví krvácení, začínají ustupovat. Dalších 14 dní po menstruaci je žena bez problémů a cítí se o mnoho lépe.

Příznaky PMS

Mezi časté příznaky patří deprese, emoční labilita, změny nálad, úzkost, agresivita, podrážděnost, neklid, únava, přejídání, nadýmání, bolestivost prsů, pokles schopnosti soustředit se, ztráta sebekontroly, bolesti zad a hlavy.

Některé ženy uvádějí i vznik otoků a návalů

zvýšení váhy, zvýšení citlivosti kůže a bolestivost varixů. Pokud má žena sklon k akné, období před menstruací pro ni bývá zvlášť kritické. PMS stav akné zhoršuje, může se objevit i ekzém či poševní mykózy. Jedním z příznaků bývá i snížení libida.

PMS a změna osobnosti

V některých případech může být PMS natolik výrazný, že se mění i osobnost ženy. Ze statistik vyplývá, že v období tří dnů před menstruací jsou častější sebevražedné pokusy a stoupá počet úrazů doma i na cestách.

Příčiny PMS

Příčiny vzniku PMS jsou stále nejasné. Existuje mnoho teorií, ve kterých se hovoří o vlivu prostředí, o vlivech sociálních, psychologických, hormonálních a genetických, dokonce o vlivu diety na PMS. Premenstruační syndrom se nevyskytuje v době těhotenství a úplně vymizí v menopauze.

Řada žen popisuje úlevu při užívání hormonální antikoncepce

Za příčinou jsou zřejmě hormonální změny v druhé polovině menstruačního cyklu. Vyvolávajícím faktorem může být nedostatek hormonu progesteronu. Objevují se i názory, že PMS může být způsoben neschopností progesteronových receptorů vázat právě progesteron.

Jak zmírnit příznaky PMS?

 • Nejúčinnějším prostředkem na zmírnění PMS je úplné potlačení ovulace, např. orální antikoncepcí
 • **Vyzkoušet můžete účinky silice pupalky dvouleté nebo brutnák lékařský
  **
 • **V jídle se snažte omezit sůl, ostré koření, kofein a alkohol
  **
 • Užívání vitamínu B6 (pyridoxin) vám také pomůže příznaky PMS zmírnit
 • Možností je hormonální léčba estrogenů v kombinaci s progesterony, kterou musíte zkonzultovat s lékařem
 • Lékař vám může předepsat také psychotropní látky, které působí na psych. příznaky uvedené výše
 • Pomoci zmírnit příznaky premenstruační syndromu vám mohou i pohybové aktivity, zvolte aerobní cvičení, břišní tance, kalanetiku nebo relaxační techniky
 • Pro pochopení PMS můžete vyzkoušet i hypnózu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22697 (zdravotnimagazin.cz#7595)


Přidat komentář