Přírodní lékárnička

Černý bez je využíván pro své květy, které snižují horečky a usnadňují pocení. Je bezkonkurenčním krvečistícím prostředkem. Působí na nachlazení, na záněty horních i dolních cest dýchacích.

Černý bez

je využíván pro své květy, které snižují horečky a usnadňují pocení. Je bezkonkurenčním krvečistícím prostředkem. Působí na nachlazení, na záněty horních i dolních cest dýchacích. Osvědčuje se i při migrénách a kožních onemocněních. Podobné účinky mají i samotné plody černého bezu - bezinky.

Dubová kůra

je ve formě odvarů a přísady do koupelí účinná při léčbě hemoroidů, ekzémů a potících se nohou.

Fenykl

Podporuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, zmírňuje nadýmání. Je vhodný i pro dětskou plynatost a pro zvyšení tvorby mléka u maminek.

Heřmánek

zklidňuje zažívací potíže, pro svůj protizánětlivý účinek lze použít jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a do koupelí při zánětech kůže nebo jiných kožních obtížích. Často se přidává do mastí s hojivými účinky, do pleťových prostředků a mýdel. Hojně je využíván v dětském lékařství.

Kopřiva

podporuje metabolismus, je mírně močopudná. Má protizánětlivé, močopudné, protikrvácivé a dezodorační účinky. Působí příznivě při hojení ran. Široké uplatnění má kopřiva v kosmetice. Bývá součástí různých šamponů a přísad do koupelí.

Lipový květ

je účinný proti nachlazení, kašli a teplotám. Má podobné kosmetické využití jako kopřiva.

Máta

je výborná na zažívací obtíže všeho druhu. Působí příznivě na nervovou soustavu. Používá se jako kloktadlo, k inhalacím při zánětech hrtanu a průdušek, jako přísada do koupelí při revmatismu a kožních vyrážkách, ve formě osvěžujících mastí, v kosmetice je nezastupitelnou surovinou pro výrobu zubních past, ústních vod a různých krémů.

Mateřídouška

povzbuzuje zažívání. Je stejně jako heřmánek vhodná jako kloktadlo nebo jako přísada do koupelí.

Měsíček

upravuje žaludeční obtíže, nechutenství a menstruační obtíže. Využíván je ale hlavně pro své hojivé účinky při drobných poranění kůže nebo sliznice.

Šalvěj

je výborná proti pocení a na obtíže žlučníku. Uvolňuje křeče a má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Je nevhodný pro těhotné ženy, neboť snižuje tvorbu mléka. Pro vysoký obsah toxického thujonu se nedoporučuje dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách!

Třezalka

má celkově uklidňující účinky. Využívána je při nemocech zažívací a vyměšovací soustavy, při podrážděnosti a neklidném spánku. Pro své protizánětlivé a hojivé účinky se používá do koupelí na hemoroidy, k obkladům na rány a ke kloktání. Ve formě oleje či masti pak k léčbě popálenin a zanícených ran. Je vhodná k ošetření suché a popraskané kůže.

Tymián

je doslova zabijákem bakterií. Ve Francii je nazýván "penicilinem pro chudé". Vatovým tamponem namočeným v tymiánovém odvaru můžete pleť zbavit akné. Je však třeba vyčistit se i vevnitř, proto současně pijte tymiánový čaj. Tymián je dále aktivní v boji proti bronchitidě, zánětech v krku a nachlazení. Inhalování odvaru z tymiánu uvolňuje dýchací cesty a zaručuje příjemný spánek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22527 (zdravotnimagazin.cz#7294)


Přidat komentář