Prodloužení života pomocí paprky

Paprika je vysoce bohatým zdrojem vitamínu C, B1, B2, E. Dále obsahuje kyselinu listovou, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód. Červené papriky obsahují dokonce třikrát více vitamínu C než pomeranče o stejné váze.

Původ paprky

Paprika pochází ze střední Ameriky (Mexika). V Evropě se poprvé objevila až v 19. století.

Čeleď paprky

Paprika patří k nejdůležitějším zástupcům čeledi lilkovitých, spolu s rajčaty nebo brambory.

Charakteristika papriky

Paprika je charakteristická svou značnou různorodostí tvaru, velikostí, barvou, chutí a vůní plodu. Dužnina papriky je silnější, což způsobuje, že slupka je někdy těžko stravitelná, ale zajišťuje tak paprice dlouhou trvanlivost.

Pálivost papriky

Pálivost papriky má na svědomí alkaloid kapsaicin. Ten se vytváří ve žlázkách plodů a odtud se rozšiřuje do okolní tkáně – zejména do semen.

Kapsaicin posiluje obranyschopnost našeho organismu a pomáhá při žaludečních a střevních infekcích. Člověk tento alkaloid v potravě rozpozná i ve zředění 1 : 1 000 000.

Vitamíny v paprice

Paprika je vysoce bohatým zdrojem vitamínu C, B1, B2, E. Dále obsahuje kyselinu listovou, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód. Červené papriky obsahují dokonce třikrát více vitamínu C než pomeranče o stejné váze.

Barvivo v paprice

Barvu paprikám poskytuje karoten (provitamín A), který chrání sliznici a podporuje dobrý zrak. V době červenání obsahuje paprika dvakrát více karotenu než mrkev.

Příznivé účinky na organismus

  • Posiluje srdce, cévy, sliznici a krevní oběh
  • Mírní bolesti žil
  • Zpevňuje vazivové tkáně
  • Podporuje chuť k jídlu
  • Zlepšuje zrak
  • Pomáhá při žaludečních a střevních infekcích
  • Je prevencí migrény

    Pro náš organismus je nejlepší konzumovat papriku v čerstvé stavu. Pozor bychom si měli dát na její přílišnou konzumaci, která může vlivem látek snižujících srážlivost krve, vyvolat krvácení z nosu nebo zpomalit léčení ran.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22524 (zdravotnimagazin.cz#7282)


Přidat komentář