Říká Vám něco vitamín - Inositol?

Je lipotropní – podporuje přeměnu tuku na energii. Aktivně se podílí na metabolismu tuku a cholesterolu a má velký význam pro výživu mozkových buněk. Protože si inositol tělo nedokáže v dostatečném množství vyrobit samo.

Vitamín skupiny B - Inositol

Inositol je důležitým členem vitamínů z komplexu vitamínů skupiny B (uváděn pod označením B8). Za samostatný vitamín byl uznán v roce 1940. Nachází se v buněčných membránách našeho srdce, mozku, kostí, svalů i pohlavních orgánů.

Důležitost a význam tohoto vitamínu

Je lipotropní – podporuje přeměnu tuku na energii. Aktivně se podílí na metabolismu tuku a cholesterolu a má velký význam pro výživu mozkových buněk. Protože si inositol tělo nedokáže v dostatečném množství vyrobit samo, musíme jej přijímat potravou nebo potravinových doplňcích.

Bláhodárné účinky

 • je rychlým zdrojem energie ve svalech
 • brání ukládání cholesterolu
 • napomáhá odstraňování volných radikálů
 • je významný pro výživu mozkových buněk
 • napomáhá při kožních obtížích
 • má uklidňující účinky
 • podporuje růst vlasů
 • zvýšený příjem inositolu zkvalitňuje vstřebávání vitamínu E

   

  Inositol zlepší Váš metabolismus tuků a cholesterolu, pomůže při depresích, poškození nervů při cukrovce, dále při nespavosti a Alzheimerově chorobě.

   

 • Inositol proti rakovině prsu a rakovině prostaty

  Vědecké výzkumy prokázaly silné protirakovinné účinky Inositolu. Inositol bojuje proti vzniku nádorů (zejména rakoviny prsu a rakoviny prostaty) tím, že zvyšuje aktivitu přirozených zabíječů buněk nádorového bujení.

   

 • Inositol jako podpora při hubnutí

  Inositol je velmi důležitou látkou při hubnutí. Kromě toho, že je záložním zdrojem energie, odbourává také tuky a přitom má uklidňující účinky.

   

Co se děje, pokud člověk nemá dostatek inositolu?

Při nedostatku inositolu v těle se zvyšuje množství cholesterolu v játrech a množství tuku v krvi a zvyšuje se tak riziko aterosklerózy. Nenápadnějším projevem je však vypadávání vlasů a lokální záněty kůže nebo ekzémy.

V jakých potravinách ho lze najít

Inositol se nachází v luštěninách, rýži, sóji, v ovoci (zejména grapefruity, hrozny) a zelenině (zelí), v celozrnných potravinách, ve vnitřnostech (játra, mozeček a srdce), ořeších (arašídy), pivovarských kvasnicích, masu a mléce.

 

Inositol je častou složkou energetických nápojů. Prodává se v kombinaci s cholinem nebo lecitinem nebo jako inositol monofosfát. Můžete jej také užívat jako součást celého B-komplexu.

 

 • Inositol a lecitin

  Pravidelný příjem inositolu spolu s lecitinem pomáhá v boji proti civilizačním chorobám. Prospívá svalům a má pozitivní účinky na mozkovou činnost.

   

Jsou vedlejší účinky inositolu?

Inositol je netoxický, tudíž není určena žádná maximální denní dávka. Mohou se vyskytnout alergické reakce na inositol vyráběný z mléka. Nedoporučuje se užívání inositolu malými dětmi, těhotnými a kojícími ženami a nemocnými s chorobami ledvin a jater. Na inositol velmi negativně působí alkohol, káva a látky obsahující síru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21745 (zdravotnimagazin.cz#5309)


Přidat komentář