Rostlinná projímadla

Tam, kde nestačí úprava stravy, je účelné použít šetrná ovocná projímadla. Léky ve formě želé obsahují zpracovanou ovocnou dřeň např. ze švestek (pro více informací klikněte sem), datlí, fíků, indického tamarindu a dalších, projímavě působících plodů.

Laxativa

Jde o léky podporující vyprazdňování střev. Toho se docílí buď drážděním střevní stěny, nebo úpravou střevního obsahu. Druhá alternativa je rozumnější, protože nedochází k poškození střevní sliznice.

Pomoc přichází z ovoce

Tam, kde nestačí úprava stravy, je účelné použít šetrná ovocná projímadla. Léky ve formě želé obsahují zpracovanou ovocnou dřeň např. ze švestek (pro více informací klikněte sem), datlí, fíků, indického tamarindu a dalších, projímavě působících plodů.

Rostlinné slizy

Rostlinné slizy roztahují střeva, udržují vodu ve stolici a brání jejímu vysychání. Patří zde např. agar z mořských řas, lněná semena nebo semena jitrocelů. Jsou to nejlepší prostředky usnadňující vyprazdňování, které jsou bez nežádoucích účinků.

Ricinový olej

Dříve byl hojně používán. Kupujeme jej vždy speciálně upravený v lékárnách. Dávka jedné polévkové lžíce na noc působí preventivně.

Antrachinové glykosidy

Převážně v minulém století převažovala v terapii rostlinná projímadla, jejichž účinnou složkou byly antrachinové glykosidy. Jejich zdrojem byly drogy z aloe, senny, reveně, krušiny nebo řešetláku. Jejich užívání se omezilo vzhledem k jejich potvrzeným nežádoucím vedlejším účinkům. Současná terapie se brání pouze jejich dlouhodobému a většinou nekontrolovanému užívání.

Dávkování a doba užívání

Rostlinná projímadla jsou při tvrdošíjné zácpě (více se dozvíte zde) jen obtížně nahraditelná. Je však nutné dodržovat jejich dávkování a dobu užívání. Jejich užívání není bezpečné v těhotenství a během kojení. Při nesprávném užívání by mohly ovlivňovat negativně srdeční činnost. Projímadla neužívejte při akutních zánětech střev, Crohnově chorobě, kolitidě a bolestech břicha nejasného původu. Dětem do 12 let se nedoporučují vůbec.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22104 (zdravotnimagazin.cz#6221)


Přidat komentář