Růžovka

Růžovka vzniká mezi 40. až 50. rokem a platí, že bývají častěji postiženy ženy. Hodně náchylné k tomuto onemocnění jsou ženy, které mají světlou pleť i vlasy a jsou citlivé na sluneční záření či povětrnostní vlivy.

Co je růžovka

Růžovka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje výhradně obličej. Výskyt této nemoci je v populaci poměrně velký. Postihuje až 10% obyvatelstva.

Riziko vzniku

Růžovka vzniká mezi 40. až 50. rokem a platí, že bývají častěji postiženy ženy. Hodně náchylné k tomuto onemocnění jsou ženy, které mají světlou pleť i vlasy a jsou citlivé na sluneční záření či povětrnostní vlivy.

Příčina onemocnění

Přesná příčina růžovky není dodnes známa. Vlivem provokačních faktorů, jako je například vítr, slunce, mráz, horké nápoje a káva, alkohol, kořeněná jídla, nevhodná kosmetika, sauna a mnoho dalších, dojde k cévním změnám a později až k rozvoji zánětu.

Příznaky onemocnění

  • Načervenalé a rozšířené žilky
  • Pupínky a zkalené puchýřky
  • Hrubý vzhled kůže
  • Roztažené póry
  • Hrbolaté útvary na nose

Prevence

Prevence proti růžovce se týká ochrany pleti před vlivy počasí a UV záření, úprav jídelníčku, hygienických návyků a volby vhodné neparfémované kosmetiky. Všechny nové přípravky by měly být nejdříve otestovány na malé části kůže.

Léčení

Růžovka se léčí krémy a gely, které obsahují metronidazol nebo antibiotika. Když je zánět výraznější, používají se pasty s obsahem ichtamolu. U těžších případů se nasazuje cévková léčba. V opravdu těžkých případech růžovky se pacientům podává isotretinoin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22339 (zdravotnimagazin.cz#6864)


Přidat komentář