Rychlou diagnózu pomocí jazyku

Dříve si domácí lékař při vyšetření pacienta nejdříve prohlédl pacientův jazyk. Dnes prohlíží většina lékařů jazyk jen výjimečně - v případě podezření na několik málo infekčních chorob, aby si potvrdili diagnózu stanovenou již jiným způsobem.

Tajemství jazyku

Jazyk byl v centru pozornosti v Indii, kde součástí rituálu ranního očišťování všech otvorů těla bylo i pečlivé očištění jazyka od povlaku.

Klasická medicína dle jazyku

Dříve si domácí lékař při vyšetření pacienta nejdříve prohlédl pacientův jazyk. Dnes prohlíží většina lékařů jazyk jen výjimečně - v případě podezření na několik málo infekčních chorob, aby si potvrdili diagnózu stanovenou již jiným způsobem. 

  • Při spále je jazyk nápadně malinově červený, tmavě hnědý povlak vzniká při tyfu, černý při choleře, při úplavici je jazyk namodralý.
  • Bílé skvrny na jazyku – leukoplakie je nutné sledovat, mohou se zvrhnout v rakovinu jazyku.
  • Povlaky na jazyku obyčejně doprovázejí horečnatá onemocnění nebo poruchy trávicího traktu.
  • Suchost jazyka bývá příznakem velkých ztrát tekutin v organismu, pozorujeme jej často při cukrovce. Suchý vyhlazený jazyk může být příznakem druhu chudokrevnosti.

Čínská medicína a její diagnóza

Současně s tepovou diagnostikou patří diagnostika jazyka k základním vyšetřením tradiční čínské medicíny. Vzhled povlečení jazyka dává informace o „stavu šťáv“ a říká, zda je onemocnění jen povrchní (povlak jazyka je tenký a vlhký) nebo zda organismus zasáhlo hluboce (povlak se stává silnějším a nakonec se zbarví žlutavě).

Teplo a chlad jsou základní pojmy čínské medicíny a jsou spojovány se všemi chorobnými změnami těla. Příznakem chladu je bledý a tenký jazyk. Teplé poškození se projevuje zarudlým jazykem a suchým žlutavým povlakem.

Informace z jazyku

Zadní část jazyka patří ledvinám, střední oblast žaludku a slinivce břišní, pravá a levá strana jazyka odráží stav jater. Žlučník, srdce a tenké střevo mají místo na špičce jazyka. Diagnóza podle vzhledu jazyka ale není absolutně spolehlivou a samostatnou diagnostickou metodou.

Význam změn podle jazyka

  • Bílý povlak na špičce jazyka signalizuje zánět sliznice žaludku.
  • Bílý povlak ve středu značí onemocnění dvanácterníku.
  • Žlutý povlak signalizuje zánět jater nebo cirhózu.
  • Hnědý povlak signalizuje onemocnění žlučníku.
  • Suchý a hluboce zbrázděný jazyk značí onemocnění cukrovkou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22541 (zdravotnimagazin.cz#7330)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 15.02.2015 15:51
Re: Rychlou diagnózu pomocí jazyku mam hnedy jazyk


Přidat komentář