Saunování

Sauna není vhodná pro všechny. Někomu je sauna doporučena (indikována), ale někomu je striktně zakázána (kontraindikována). Seznam indikací a kontraindikací je velmi dlouhý.

Kladné účinky saunování

Pravidelné saunování má především výborný preventivní účinek. Saunování zvyšuje odolnost organismu vůči běžným infekcím horních cest dýchacích a pomáhá orgánům díky intenzivnímu pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny. Významný je rovněž účinek povzbuzení a vyladění nervových a hormonálních funkcí. Saunování je velmi oblíbené k prohřívání kloubů.

Díky skutečnosti, že průměrný člověk vypotí během 30 minut saunování přibližně 500 g vody, snižuje saunování otoky u lidi s nadváhou. Je nutno podotknout, že z tukových tkání mizí jen voda, nahromaděné tuky nikoliv a vodu po saunování rychle doplníme.

Fyzická kondice

Sauna není vhodná pro všechny. Někomu je sauna doporučena (indikována), ale někomu je striktně zakázána (kontraindikována). Seznam indikací a kontraindikací je velmi dlouhý. Ve zkratce řečeno: sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění.

Pro příjemné saunování je velmi důležitý psychický stav a okamžitá fyzická kondice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Lidé s nemocemi jako jsou akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, do sauny nesmějí vůbec.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21845 (zdravotnimagazin.cz#5564)


Diskuze a zkušenosti

Janský | 14.01.2016 19:32
Dobrý večer prosím o info jestli moje manželka může do infra sauny když má lupénku (kapkovitou) děkuji J. Janský jansky.jarous@seznam.cz


Přidat komentář