Škodíci Vašim dětem

Nemocné dítě má mnohonásobně vyšší nároky na příjem vitamínů a minerálů. Špatné vstřebávání vitamínů způsobuje nejen snížená nebo špatná funkce orgánů, ale také léky samotné.

Co způsobuje nedostatek vitamínů a minerálů Vašim dětem

 • Nedostatek syrového ovoce a zeleniny

  Podáváte dítěti dostatek ovoce a zeleniny, ale ve vařené, dušené či jinak tepelně upravené podobě? Vařením se vitamíny ztrácejí, takže vaše dítě dostává jen zlomek z toho, co jeho organismus potřebuje. Naučte jej konzumovat syrovou ovocnou a zeleninovou stravu.

 • Zvracení nebo časté vyvrhování jídla dítěte

  Dítě, které vyvrhuje jídlo, nemá dostatečný příjem živin. Zvracení navíc podněcuje tvorbu kyselých šťáv, které vitamíny doslova požírají.

 • Nemoc dítěte a nedostatek vitamínů

  Nemocné dítě má mnohonásobně vyšší nároky na příjem vitamínů a minerálů. Špatné vstřebávání vitamínů způsobuje nejen snížená nebo špatná funkce orgánů, ale také léky samotné. Například acylpyrin likviduje vitamín C a kyselinu listovou, antibiotika ničí reprodukci vitamínů B a K ve střevech, léky proti průjmům snižují hladinu draslíku v krvi a analgetika (léky proti bolesti) způsobují nedostatek hořčíku.

 • Nedostatek tuku ve stravě

  Tuk je nezbytný pro dobré vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Vybírejte však dítěti zdravé tuky jako jsou ořechy, ryby nebo rostlinné oleje.

 • Převaha bílého pečiva

  Bílé pečivo způsobuje nedostatek vápníku, chrómu, zinku, selenu a vitamínů skupiny B, snižuje schopnost organismu využívat fosfor a vápník a vstřebávání hořčíku. Vyměňte občas dítěti svačinku za pochotku z celozrnného pečiva.

 • Přebytek cukru - odbourávání vitamínů

  Největší a nejčastější chybou maminek je, že dovolí svému dítěti konzumovat hromadu sladkostí. Cukr přitom odbourává z těla vápník, tolik důležitý pro růst svalů a kostí dítěte. Nadbytek cukru se ve střevech mění na kyseliny, které odbourávají vitamíny i minerální látky. V kyselém prostředí se ničí také dobré bakterie, které nás chrání před nemocemi. Tímto způsobem cukr snižuje imunitu dítěte.

 • Pozor na kofein

  Dohlížet na pitný režim dětí (více informací v článku zde) je stejně důležité jako dohlížet na to, co vlastně pijí. Nadměrná konzumace nápojů obsahující kofein, zvláště černého čaje a dětmi tolik oblíbené coca-coly, likviduje zásoby vitamínu B1 a zvyšuje vylučování železa, vápníku a draslíku močí.

 • Chlorovaná voda

  Pokud dítě pije chlorovanou vodu, zvyšte mu příjem vitamínu E.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21747 (zdravotnimagazin.cz#5313)


Přidat komentář