Škodlivost hliníku

Největším rizikem je používání hliníkového nádobí. Je však třeba připomenout, že při běžném používání se hliník z nádobí neuvolňuje. Rozpouští se pouze v přítomnosti kyselého prostředí.

Nebezpečnost hliníku

Vědci podezřívají hliník z likvidace mozkových a nervových buněk. Je možné, že zvýšený výskyt hliníku v krvi je dokonce příčinou vzniku Alzheimerovy choroby.

Hliníkové nádobí

Největším rizikem je používání hliníkového nádobí. Je však třeba připomenout, že při běžném používání se hliník z nádobí neuvolňuje. Rozpouští se pouze v přítomnosti kyselého prostředí. V praxi to znamená, že okyselíme-li vařený pokrm octem, z hliníkových nádob se začne uvolňovat hliník a my jej tak budeme nevědomky přijímat při každém dalším použití tohoto nádobí. Přitom některé druhy octa mohou být i velmi zdravé. Riziko rozpouštění hliníku se také zvyšuje v důsledku kyselých dešťů.

Pozor na používání hliníku

Hladina hliníku v krvi pacienta může být zvýšena nejen při používání hliníkového nádobí, ale také při pravidelných krevních transfuzích či podstupování dialýzy.

Hliníkové nádobí

Především vyměňte hliníkové nádobí za kvalitní, např. nerezové. Ne každé nádobí, které se tváří jako nerezové, však skutečně nerezové je, proto se vyhněte pochybným obchodníkům na tržištích, kteří nabízejí vysokou kvalitu za směšnou cenu. Raději si připlaťte za atestované, opravdu kvalitní nerezové nádobí. Na dně je většinou vyznačen údaj o kvalitě materiálu. Ideální hodnota je 18/10.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22021 (zdravotnimagazin.cz#5947)


Diskuze a zkušenosti

Pavel | 26.03.2010 20:41
A skutečně nám hliník škodí? Vlastním doma nerezové nádobí. Jako kluk jsem byl odchován na hliníkových hrncích, které jsme s příchodem nerezového nádobí v 90. letech všechno vyhodili. Údajně bylo jedovaté. No, a také jsme jedli špenát, protože obsahoval obrovské množství žeteza. No a během několika let vědci zjistili, že už špenát jíst nemusíme, že jím do sebe to železo nedostaneme, že nemusíme pít mléko na řídnutí kostí, že jím do sebe nedostaneme ani vápník a že nás hliník neotráví. V médiích byl tenkráte veřejně vyvrácen názor, že hliníkové nádobí je škodlivé. Prosím, má někdo skutečně důkazy o tom, že by hliníkové nádobí škodilo lidskému organismu? Když pominu tuto hrozbu, tak hliníkové nádobí je ideální do každé domácnosti. Rád bych tedy věděl, zda hliníkové nádobí je skutečně škodlivé. kontakt: desetkorun@seznam.cz

Anonym | 25.02.2014 22:11
Re: Škodlivost hliníku Dobrý den, koupila jsem si pečenku,která je vyrobena z hliníku a ráda bych věděla jestli se nemusím bát v ní péct.Výhoda té pečenky je ta,že se v ní peče na plynovém sporáku.Děkuji za odpověď.Slivková.


Přidat komentář