Slinivka břišní

Mezi žaludkem a páteří, přímo uprostřed, se nachází slinivka břišní. Vypadá jako jazyk, váží 70 až 110 g, je dlouhá zhruba 15 centimetrů a široká skoro 3 centimetry......

Slinivka břišní

Mezi žaludkem a páteří, přímo uprostřed, se nachází slinivka břišní. Vypadá jako jazyk, váží 70 až 110 g, je dlouhá zhruba 15 centimetrů a široká skoro 3 centimetry.

Důležitost slinivky břišní

Slinivka produkuje pankreatickou šťávu, která obsahuje enzymy, jenž se podílejí na trávení potravy. Do krve vylučuje hormony, např. inzulín nezbytný pro trávení.

Problémy

Co se stane při nesprávné činnosti slinivky břišní? Žízeň a nechtěný únik moči - to může být příznakem cukrovky I. Pacienti si pak musejí píchat inzulín.

Příznaky

Příznakem akutního zánětu slinivky může být palčivá, ostrá bolest břicha, která se objevuje po bohatém jídle či po vyšší konzumaci alkoholu. Mezi další příznaky pak patří: nevolnost, zvracení nebo zarudnutí obličeje. Pokud se jedná o těžší zánět, může dojít k šoku, který bývá doprovázen problémy s dýcháním.

Akutní zánět slinivky břišní je nebezpečný, jelikož může dojít k odumření části žlázy. Pacient pak musí do nemocnice a má po dobu osmi týdnů předepsanou nulovou dietu. To znamená, že je odkázán jen na nitrožilní výživu, což je jediný způsob, jak se žláza může zregenerovat.

Žlučové kameny

Příčinou zánětů slinivky břišní jsou asi z 50% žlučové kameny. Stejně častou příčinou je vysoká konzumace alkoholu. Zánět ale mohou způsobit i virové infekce (žloutenka, porucha látkové výměny tuků aj.).

Dostatečná ochrana

Abyste vaši slinivku tolik netrápili, omezte konzumaci alkoholu – pijte jen střídmě. Tvorbě žlučových kamenů můžete zabránit příjmem nízkotučné potravy a tím, že se vyhnete živočišným tukům.

Preventivní prohlídky

Příznaky týkající se onemocnění slinivky břišní berte vážně a požadujte vyšetření ultrazvukem. Stává se, že pacient přijde k lékaři příliš pozdě a diagnóza zní: rakovina. I když se rakovina slinivky břišní objevuje jen zřídkakdy, patří mezi ty nejnebezpečnější druhy rakoviny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21720 (zdravotnimagazin.cz#5243)


Přidat komentář