Stárnutí

Právě naopak! S přibývajícím věkem má člověk v zásadě více peněz a nejpozději do důchodového věku také dost času na to, aby nově utvářel svůj život. Proto si v každém věku vytvářejte přání a plány a také je uskutečňujte nezávisle na tom.

Stárnutí

Právě naopak! S přibývajícím věkem má člověk v zásadě více peněz a nejpozději do důchodového věku také dost času na to, aby nově utvářel svůj život. Proto si v každém věku vytvářejte přání a plány a také je uskutečňujte nezávisle na tom, co si o tom myslí ostatní. Užívejte si života tak, abyste prožívali pocity nejvyšší spokojenosti.

Pozitivní myšlení

Přestože vám to možná někdy připadá trochu těžké, zkuste se naučit vyrovnat se se změnami, které s sebou stárnutí přináší. Na to, co se vám třeba zdá nejprve nepříjemné, si třeba časem zvyknete a uvidíte, že život přesto stojí za to žít.

Ten, kdo prožívá stárnutí uvolněně a pozitivně, zvyšuje očekávanou délku svého života.

Zkuste se sebou udělat to nejlepší, přestože vám asi s přibývajícím věkem mnohé věci už nepřipadají tak jednoduché jako dříve.

Spokojený člověk

Čím naplněnější a smysluplnější je běžný den, tím spokojenější je člověk se životem. Proto je velmi důležité mít v každém věku smysluplné úkoly. Pokud nejste (nebo už nejste) zaměstnaní, mohou to být malé úvazky nebo dobrovolné aktivity v sociální či církevní oblasti. Starší lidé mají také bohaté profesní zkušenosti, o které se stále častěji zajímají jejich mladší kolegové, a stávají se pak aktivními poradci nebo mentory.

Jestliže vlastní děti už „vylétly z hnízda”, může být naplněním také hlídání vnoučat nebo jiných dětí. Nejdůležitější je přitom, zda jste spokojení a pozitivně nahlížíte na budoucnost.

Intenzivní péče

Investujte čas do sebe, do svého ducha a do svého zevnějšku, to se vždy vyplatí. Dbejte víc na to, jak vypadáte. Poskytněte tělu intenzivní péči, pěstujte sport, dopřejte si dostatečné fáze odpočinku a při vaření dbejte na zdravou skladbu potravin. A v neposlední řadě: udržujte si čilou mysl, učte se stále nové věci a buďte zvídaví, ať už jde o poznatky, či o lidi. Navazujte nové kontakty a pěstujte přátelství. Najděte si nové koníčky a zájmy. Splňte si všechny sny, na které vám během uplynulých let nebo desetiletí nezbyl čas. V rámci svých možností dělejte pořád to, co dělají mladší lidé. Naprosto cíleně mezi ně choďte – kontakt s nimi vás udržuje mladé.

Pozitivní stránky

Důležité je nesrovnávat se neustále s mladými. Představy o věčném mládí vytvářejí zbytečný tlak, který se negativně projevuje na náladě. Naučte se uznat, že každý životní úsek má své vlastní kvality. Podstatou člověka je přát si vždy právě to, co nemá – děti chtějí být konečně plnoleté, studenti chtějí konečně vydělávat spoustu peněz, matky v domácnosti chtějí udělat kariéru, kariéristé se chtějí méně stresovat a mít víc času pro sebe. Osvoboďte se od toho!

V životě jste určitě mnoho dokázali a zdolali mnohé překážky. Uvědomte si, že už nemusíte sobě ani druhým nic dokazovat. Radujte se ze svých zkušeností – z pozitivních stejně jako z negativních! Vědomě vyhledávejte kontakt s mladší generací a poznávejte jejich sny a úhly pohledu – často si pak přestanete tak toužebně přát, aby vám znovu bylo dvacet, a pochopíte pozitivní stránky svého věku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21763 (zdravotnimagazin.cz#5355)


Přidat komentář