Sterilizace ženy

Vejcovody mohou být uzavřeny pomocí speciálních okluzí, přerušeny působením tepla nebo podvázány. Lékaři ale nejčastěji vejcovody přerušují optickým přístrojem – laparoskopem. K zákroku jim stačí malý řez v kůži.

Sterilizace ženy

Sterilizace ženy je zákrok, při kterém jsou přerušeny cesty vedoucí k vejcovodům a žena tak již není schopna otěhotnět. Uzavření vejcovodů brání přístupu vajíčka do dělohy.

Co se stane během sterilizace

Při kastraci jsou zárodečné žlázy odstraněny (u mužů varlata u žen vaječníky). Naproti tomu při sterilizaci se provádí pouze přerušení cest, kterými spermie nebo vajíčka putují.

Průběh zákroku

Vejcovody mohou být uzavřeny pomocí speciálních okluzí, přerušeny působením tepla nebo podvázány. Lékaři ale nejčastěji vejcovody přerušují optickým přístrojem – laparoskopem. K zákroku jim stačí malý řez v kůži. Hospitalizace po operačním výkonu je obvykle jednodenní a během několika dní se žena může vrátit zpět do normálního života.

Pokud nechte potomky - ano

Sterilizace je vhodná pro ženy, které jsou definitivně rozhodnuty nemít další potomky. Po zákroku nemusí žena užívat žádnou jinou antikoncepci.

Pokud chcete potomky - ne

Sterilizace je nevhodná pro ženy, které trpí strachem z neplodnosti a přitom nemají vyjasněné plánování mateřství.

Spojená rizika se zákrokem

Sterilizace nemá žádné zdravotní, hormonální nebo sexuální následky. Hormony zůstávají ve stejné rovnováze jako před zákrokem. Také váš cyklus zůstane stejný. Nehrozí vám ani snížená chuť na sex.

Zákony v ČR

V ČR může dle zákona sterilizaci podstoupit pouze žena, která má čtyři děti nebo tři, ale pak musí být starší 35 let. Může ji také podstoupit, pokud má některý z těchto zdravotních problémů: onemocnění srdce a plic, které vylučují těhotenství, v minulosti prodělané dva a více císařských řezů nebo dědičná genetická porucha. Pokud se chcete nechat sterilizovat, musíte podat žádost, kterou posoudí odborná komise.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22170 (zdravotnimagazin.cz#6397)


Diskuze a zkušenosti

Věra | 25.10.2012 20:28
Re: Sterilizace ženy Dobrý večer chci se zeptat jestli mi může být udělána sterilizace mám tři děti antikoncepci brát nemohu měla jsem poní píchání v nohou jako kdyby mě píchlo sto jehlí najednou,tělísko mi bohužel nedrželo je mi 35.

Zdeňka | 28.10.2012 12:56
Re: Sterilizace ženy Dobrý den, pokud vím, tak ty zákoné podmínky letos v květnu padly a může podstoupit sterilizaci jakákoli žena. Pokud vám ji doporučí gynekolog, protože není jiná vhodná antikoncepční metoda tak ji nemusíte ani platit. Já se ji chystám podstoupit a skončím tím to věčné strachování abych neotěhotněla.Jsem po dvou císařícha po dalším dítěti opravdu netoužím. Hodně štěstí!!!

Gábi / 13.12.2012 | 13.12.2012 14:57
Re: Sterilizace ženy Dobrý den,mám 3.děti,na sterilizaci jsem byla letos v červnu a jsem velice spokojená.Žádný strach z otěhotnění,menstruace funguje a sex si prostě užívám.Doporučuji !!

Anonym | 22.12.2012 09:47
Re: Sterilizace ženy V září jsme podstoupily sterilizaci dospělé dcery, která je zdravotně postižená. Byl veliký problém v krajské nemocnici, neboť za zákrok chtěli 12.000 Kč. Nakonec jsme objevily nemocnici, který pod krajské nemocnice nepatří a zákrok bal bez problémů proveden bez poplatku. Toto nechápu a jsme rozhodnuti využívat v případě potřeby tuto nemocnici.

Anonym | 10.03.2013 20:00
Re: Sterilizace ženy A co sociálně slabé rodiny, co nemají na bydlení, nájem a stravu....Mají 3 děti? Další si již dovolit nemohou dovolit?

kajka | 13.02.2014 13:59
Re: Sterilizace ženy Já mám děti čtyři a taky to šlo bez poplatku. Chce to jen natrefit na vstricneho doktora. Jsem bez jakychkoli komplikaci a užívám života.

Michaela | 17.03.2014 15:19
Re: Sterilizace ženy Dobry den cekam treti dite a je mi 24let..uvazuju o sterilizaci po porodu...Kolik me to bude stat??

Anonym | 05.08.2014 14:13
Re: Sterilizace ženy Máme děti 4 a chci prostě vědět jestli mi ji může doktor udělat i když si ji nepřeji,protože mi není ani 30 a nesouhlasí s ní ani můj partner.Císařem jsem rodila jen jednou kvůli problémům při porodu a gynekolog,který mě viděl jedinkrát v životě chtěl hned na poprvé s tím,že dětí mám snad už dost a že to zařídí,aby to prošlo u komise.Protože to čtvrté se má teprve narodit mám strach z toho,že to provede v rámci papíru,který se podepisuje a mluví se v něm o tom,že lékaři pokud musí udělají všechny zákroky potřebný k záchraně života matky.Sterilizaci absolutně odmítám,ale doktor mi řekl,že se hledáním nějaké antikoncepce pro mě odmítá zabývat.

Jana | 04.02.2015 21:52
Re: Sterilizace ženy Je mi 44let mám už 3 dospělé děti.Antikoncepci jsem brala 18let v kuse před tím jsem měla rok danu přes kterou jsem otěhotněla a hned jsem měla samovolný potrat. A teď mi lékař zakázal antikoncepci protože jsem měla podezření na embolii. Ale prý když chci udělat srerilizaci tak si jí musím zaplatit 15tisíc ale to fakt nemám. poradte co mám dělat

Zuza | 14.02.2015 21:19
Re: Sterilizace ženy Je mi 38 let,mám dvě děti.Léčím se na vysoký tlak a před lety mi hematolog našel nějaký problém s krví,kvůli kterému nemůžu běžnou antikoncepci.Když jsme s lékařem probírali možnosti antikoncepce,skončili jsme nakonec u sterilizace.Objednal mě v poradně,kde mi pan primář zjišťoval,jestli mi to pojišťovna (VZP) proplatí.Jinak za to chtěli 10 tisíc.U pojišťovny to klaplo,jsem teď třetí den po operaci a cítím se dobře.V nemocnici jsem byla jen tři dny.Nebojte se ptát .Sám od sebe Vám nikdo nic neřekne.Všem hodně štěstí.

Lucie | 09.03.2015 17:58
Re: Sterilizace ženy Dobry den chtela bych se zeptat.Zitra mam jit na sterelizaci a nevim jestli si muzu dat rano kafe.Vim ze mi rekli ze nemuzu nic jist a pit ale bez kafe nemuzu existovat dekuji


Přidat komentář