Štítná žláza

Činnost štítné žlázy je řízena z podvěsku mozkového speciálním hormonem. Je to jeden z důležitých regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla. Pravděpodobnost onemocnění štítnou žlázou je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů.

Porucha štítné žlázy

Porucha štítné žlázy je hned po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí mnoho milionů lidí. Obvykle jde o sníženou funkci nebo zvýšenou funkci štítné žlázy. Počáteční příznaky tohoto onemocnění se snadno přehlédnou anebo je pacient mylně považuje za projevy stárnutí nebo stavy úzkosti a vnitřního strachu.

## Kde se nachází

Štítná žláza je umístěna dole na krku před hrtanem a je motýlovitého tvaru. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě dvou hormonů:

  • thyroxinu
  • trijodthyroxinu

    Tyto hormony regulují spotřebu energie téměř ve všech orgánech i ve všech buňkách těla.

## Podvěsk mozkový

Činnost štítné žlázy je řízena z podvěsku mozkového speciálním hormonem. Je to jeden z důležitých regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla. Pravděpodobnost onemocnění štítnou žlázou je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. Tento vyšší průměr onemocnění u žen je zřejmě proto, že u žen se projevuje větší sklon k nesprávné funkci. Podstatou problému je, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za část těla a vyrábí proti ní protilátky. Jestliže štítná žláza začne být málo či příliš činná, objeví se problémy.

## Co se děje při snížení její funkce

Tělo nemocného funguje zpomaleně, projevuje se pocit chladu, únava, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibývá na váze.

## Zhoršující se příznaky

- suchá kůže - lámavé nehty - zácpa - bolesti a křeče svalů - pomalý srdeční tep - u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení - deprese - u žen předčasný porod - problém s početím - vyšší pravděpodobnost potratů

Tento stav se nedá vyléčit, ale pomoc je celkem jednoduchá - hormon se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Správný lék a dávkování se musí stále sledovat. Protože nadměrným dodáváním hormonu se zvyšuje riziko nebezpečí osteoporózy (řídnutí kostí) a srdeční arytmie a poddávkováním zase zvýšíme krevní tlak a hladinu cholesterolu.

## Zvýšená funkce

- rychlý tep - nervozita a podrážděnost - stálý pocit horka - svalová slabost - měknutí nehtů - padání vlasů - častější vyměšování - úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin - u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení - pocit přebytečné energie s pocitem slabosti a vyčerpaní

Léčení bývá složitější - jde o to zastavit tuto zvýšenou aktivitu.

## Existují tři možnosti léčby

- podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy - podávání léků na zastavení zvýšené produkce hormonu - chirurgické odstranění štítné žlázy, jejíž funkce se pak nahrazuje trvalým dodáváním chybějícího hormonu Poruchy štítné žlázy se dají diagnostikovat krevními testy. Nejcitlivější test stanovuje množství hormonu, který stimuluje štítnou žlázu a je vyměšován hypofýzou. Když je funkce štítné žlázy nedostatečná, hodnoty tohoto hormonu jsou vysoké. Nízké hodnoty signalizují nadměrnou funkci štítné žlázy. Měříme samozřejmě také nejdůležitější hormon štítné žlázy- tyroxin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21884 (zdravotnimagazin.cz#5614)


Přidat komentář