Streptokok

Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně.

Co je streptokok?

Streptokoky jsou původci nejrůznějších onemocnění. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků širokého spektra různě závažných infekcí. Některé druhy streptokoků se na lidech vyskytují přirozeně a jsou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic. Ovšem existují i patologické druhy těchto bakterií.

Známé druhy:

  • Streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes)
  • Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae)
  • Pneumokok (Streptococcus pneumoniae)

Výskyt streptokoka

Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.

První příznaky

Streptokoky způsobují hnisavá onemocnění s řídkým hnisem, a to hlavně v oblasti krku. Do těchto onemocnění patří i velmi známá krční angína, spála či pyodermie (onemocnění kůže).

Přenos bakterie

Přenos streptokoků je možný např. při líbání či jiných orálně genitálních aktivitách. Asi 3% mužů mají streptokoky v uretře, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Léčení

Streptokok se léčí jen pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21824 (zdravotnimagazin.cz#5529)


Diskuze a zkušenosti

Adéla | 21.01.2011 01:28
Streptokok Dobrý den, mohl by mi někdo prosím Vás poradit jak se mám zbavit streptokoka v pochvě? Je to šílenství... Gynekolog mi to léčil už 3x za sebou a stále nic. Opakují se ty samé problémy, které také úzce souvisí s močovými cestami. Obojí bylo léčeno antibiotiky a stále nic. Potíže se opakují. Pročetla jsem spoustu diskusí a zdá se, že na toto onemocnění téměř neexistuje léčba... Antibiotikům už nevěřím, lavážím také ne a vitamíny věřím že mohou zabrat, ale musí se užívat pravidelně a výsledek se objeví až za hodně dlouho. Jsem z toho zoufalá :-( kdo s tímto má zkušenosti, určitě chápe, že to je špatné i kvůli partnerovi :-( Děkuji za případnou radu nebo odpověď. Adéla

frenklinek | 28.05.2014 09:15
Re: Streptokok Tak mam podobn nyzor ze nevim co uz na to mam brat :( pres dva rok s tim bojuji.


Přidat komentář