Tekutiny - dostatečný příjem tekutin u dětí

Není samozřejmě důležité jen kolik vypijeme, ale i co vypijeme. Děti mají v oblibě sladké nápoje, které ale způsobují kazivost zubů a mohou vést k tloustnutí. Kromě cukru navíc obsahují různé umělé přísady, které dodávají nápoji barvu, chuť a vůni.

Tekutiny - příjem tekutin u dětí

Tělo dospělého člověka potřebuje minimálně dva litry tekutin denně, aby fungovalo tak, jak má. Ale i organismus dítěte vyžaduje pravidelný a dostatečný pitný režim. Vezmeme-li v úvahu, že voda je základem buňky, je jasné, že dítě potřebuje ke svému růstu a zdravému vývinu vodu stejně jako semínko, aby z něj vyrostla květina.

Pitný režim - jak ho udržet u dětí

Problémem pitného režimu dětí je, že často prostě pít nechtějí. V takové situaci jděte na dítko chytře – podávejte mu jídlo s vysokým obsahem vody (ovoce, zelenina, polévky) a nabízejte mu chutné tekuté varianty ve formě koktejlů a míchaných ovocných nápojů.

Doporučená denní dávka tekutin u dětí

Zatímco u dospělých se běžně doporučuje vypít 2,5 – 3 litry tekutin, pro děti by to mohlo být až příliš. Potřebné množství tekutin závisí na věku a hmotnosti dítěte. Zatímco dítě vážící 30 kg potřebuje denně 1,7 l tekutin, 45 kg vážící dítě již vyžaduje minimálně 2 litry.

Není samozřejmě důležité jen kolik vypijeme, ale i co vypijeme. Děti mají v oblibě sladké nápoje, které ale způsobují kazivost zubů a mohou vést k tloustnutí. Kromě cukru navíc obsahují různé umělé přísady, které dodávají nápoji barvu, chuť a vůni a tyto látky citlivému dětskému organismu také zrovna neprospívají. Ovocné džusy jsou sice lepší variantou pitného režimu dětí, ale protože obsahují hodně ovocných kyselin, mohou dětský žaludek podráždit. Řeďte je proto vodou. Minerální vody podávejte dítěti jen občas, aby nedošlo k nerovnováze mezi minerály v těle. Vhodné nejsou ani nápoje s bublinkami (sycené), silný černý čaj a káva.

 

Jaké nápoje jsou tedy pro děti ideální? Neperlivá stolní voda, ovocné džusy ředěné vodou, ovocné a bylinné čaje.

Nedostatečný pitný režim u dětí ve škole

Stále větší počet škol si uvědomuje nutnost dostatečného pitného režimu dětí a zavádí proto do svých školních prostor nápojové automaty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21714 (zdravotnimagazin.cz#5217)


Přidat komentář