Tolice lékařská

Vojtěška působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku.

Tolice setá

Arabové pojmenovali tuto léčivou rostlinu AL-FAL-FA - otec všech potravin. Po staletí byla tolice setá používána v alternativní medicíně jako prostředek proti stárnutí a k celkovému posílení organismu, který je mimo jiné dán velkým počtem účinných látek obsažených v tolici seté.

Lidové povědomí

Tolici seté se také říká tolice vojtěška, vojtěška, vojtěška setá, lucinka, lucerka.

Tolice setá - sběr a sušení

U tolice seté sbíráme květ (Flos medicaginis) a to nejlépe na počátku rozkvětu . Také se sbírá semeno (Semen medicafinis) nebo celá kvetoucí nať. Tolici můžeme sbírat několikrát do roka. Rostliny se suší na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Tolice setá - účinné látky

Listy tolice obsahují vitamín A, B, C, E, silice, třísloviny, minerální látky, chlorofyl, železo, fosfor, vápník, draslík, enzymy proteázy, lipázy a amylázy, emulsin, invertázu, pektinázu, peroxidázu, kyselinu salicylovou, kumarovou a hroznovou, glykosid tricholin, flavonová barviva, pryskyřici, emulsin, pektinásu a saponiny.

Tolice setá - použití

Vojtěška působí příznivě na naši trávicí soustavu. Zlepšuje trávení, potlačuje pálení žáhy a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z potravy. U zánětlivých onemocnění močových cest lze využít jejího diuretického (močopudného) účinku. Příznivý vliv má i na samotné trávení. Zvyšuje vstřebávání cukrů, bílkovin, minerálů a některých stopových prvků., zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu, posiluje imunitní systém, pomáhá zvyšovat zdatnost a výkonnost – je vhodná pro sportovce a těžce fyzicky pracující osoby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22277 (zdravotnimagazin.cz#6732)


Přidat komentář