Třezalka tečkovaná

Třezalka pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny...

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum ) se používala v lidovém léčitelství od nepaměti. Třezalka byla považována za kouzelnou bylinu, která našla často uplatnění v magii. Její použití bylo široké. Počínaje ochranou před bleskem a konče pomocí při napravování náměsíčníků.

Lidové povědomí

Třezalce tečkované se často také říká arnika nervů, bylina sv. Jana, bylina svatojánská, čarovník, červenej zvoneček, děravec, dřezalka, Janův olej, koření matky Boží, koření postřelené (prostřelené), koření psotníkové, koření sv. Jana, krev sv. Jana, krevníček, krevník, krvavník, křížek, květy sv. Jana, kvítí panny Marie, láska, laskavý koření, lubovník, milovníček, potratnice, prostřelenec, pupková bylina (Kamerarius), střezalka, svatá bylina, svatojánské koření, svatojánské kvítí, trezalka, třesavice, zděšenec, zvonček červený, zvoneček sv. Jana, zvoneček červený, zvonečkové koření, zvonečky.

Třezalkaa tečkovaná - sběr

Třezalku tečkovanou sbíráme za suchého počasí, nejlépe v červenci kolem 10. hodiny. Celá rostlina musí být olistěná. Svazuje se v kytice a rozvěšuje se ve stínu svázaná do otýpek nebo volně na provaze nebo tyčích. Umělá teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 ° C. Květy se po zavlhnutí rychle zabarvují a hnědnou. Je dobré ji občas prohlédnout.

Třezalka tečkovaná - účinné látky

Třezalka tečkovaná obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

Třezalka a její použití

Použití třezalky tečkované je velmi rozsáhlé.Třezalka působí antibioticky, čistí krev, má účinky protizánětlivé, dobře působí na ekzémy (také léky s přídavkem třezalky, pomáhají proti ekzémům a alergiím), odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy (při současné aplikaci vnitřní i vnější), pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.

Doporučení

Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor. Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje záněty zejména na nepigmentovaných místech kůže.

Uklidňující čaj

1 lžíce řezané sušené natě třezalky tečkované přidáme do 1/2 l vody. Necháme přejít varem a poté 15 minut paříme. Třezalkový čaj pijeme chladný, 1 šálek denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22372 (zdravotnimagazin.cz#6940)


Přidat komentář