Vhodné boty pro děti

Zajímavostí je, že malé děti mají přirozené ortopedické vložky - dětské šlapky vypadají jako ploché, ale není tomu tak. Jsou vyplněny vazivem a tukem, což později pomáhá vytvářet nožní klenbu.

Vývoj chůze

Dříve lidé chodili po přirozeně tlumících podložkách, jako je písek, půda, tráva apod., což se dnes změnilo v parkety, dlažbu a ostatní tvrdé povrchy. Dopady dětských nožek na podložku jsou mnohem tvrdší. Chůze po tvrdém povrchu je pro nohy až pětinásobně náročnější. Dochází k předčasnému opotřebení kloubů či k poškození páteře.  Je důležité, aby váš malý neposeda měl zdravou obuv a dostatečně pružnou podrážku (ta dítěti částečně nahradí měkkou podložku).

Projev šmajdání

Pronace je vybočení zejména paty u dětí. Později se pronace projeví šmajdáním a sešlapáváním vnitřních hran podpatků. Chcete-li tomu u vašeho dítěte zabránit, vybírejte boty s mírně vyhloubenou patou (ta automaticky učí nohu správné poloze). Nenechávejte chodit děti v sešlapaných botách, fixují si tak vadné držení chodidel.

Zajímavostí je, že malé děti mají přirozené ortopedické vložky - dětské šlapky vypadají jako ploché, ale není tomu tak. Jsou vyplněny vazivem a tukem, což později pomáhá vytvářet nožní klenbu.

Obouvání dětí

V okamžiku, kdy se dítě začíná stavět, musí bota plnit svůj základní úkol, udržet při zatížení kolmé postavení paty k podložce. Bota musí mít pevný opatek a nizoučký podpatek. Šněrování musí sahat nad kotníčky. Je důležité, aby dítě při lezení nevytáčelo při odrážení chodidla ani příliš dovnitř, ale především ne zevně.

Botičky nejsou na škodu už v době lezení. Zabráníte tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla.. S prvním postavením v postýlce a pak stykem s rovnými terény bytu začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život.

Dbejte na: - stříhání nehtů - zatěžování i cvičení končetin - správné obouvání - pevnost, ohebnost a prodyšnost obuvi - tvar obuvi

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22491 (zdravotnimagazin.cz#7201)


Přidat komentář