Vitamín B9

Folacin podporuje tvorbu červených krvinek a je nezbytný pro zdravý vývoj plodu v těle matky (podílí se na tvorbě nukleové kyseliny při syntéze DNA a RNA). Nedostatek kyseliny listové představuje nejčastější nedostatek vitamínu na světě.

## Důležitost tohoto vitamínu

Folacin podporuje tvorbu červených krvinek a je nezbytný pro zdravý vývoj plodu v těle matky (podílí se na tvorbě nukleové kyseliny při syntéze DNA a RNA).

## Co může způsobit nedostatek

Anémii, průjem, deprese

Nedostatek kyseliny listové představuje nejčastější nedostatek vitamínu na světě a může vést k vrozeným malformacím a případně mentální retardaci dětí.

## Kolik je potřeba denně tohoto vitamínu

Dospělí 400 µg
Těhotné a kojící ženy potřebují dávky až 600 µg
## Kde ji nalézt

Zelené listy zeleniny, játra, luštěniny, semena

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21831 (zdravotnimagazin.cz#5542)


Přidat komentář