Vláknina

Vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpomaluje proces vstřebávání cukru do krve, což vede k udržení hladiny energie. Urychluje proces trávení potravy, pomáhá udržet trávicí systém zdravý a odolný a chrání nás před zácpou a hemeroidy.

Vláknina

Vláknina je nestravitelná složka potravy, která tělem projde, v tlustém střevě vstřebává vodu a odpadní látky a vylučuje je z organismu ven v podobě stolice.

Prospěšnost vlákniny

Vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpomaluje proces vstřebávání cukru do krve, což vede k udržení hladiny energie. Urychluje proces trávení potravy, pomáhá udržet trávicí systém zdravý a odolný a chrání nás před zácpou a hemeroidy.

Důležitost vlákniny

V žaludku vláknina silně nabobtná a tím potlačuje pocit hladu. Navíc potraviny, které obsahují vlákninu (ovoce, zelenina apod.), vyžadují delší žvýkání, což také prodlužuje pocit nasycení. Vláknina snižuje ukládání tuků a zvyšuje jejich vylučování stolicí.

Denní dávka vlákniny?

Denně se doporučuje příjem minimálně 25 gramů vlákniny. Nejvíce vlákniny obsahuje ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky. Pro příklad 100g ovesných vloček obsahuje 9 g vlákniny, rýže loupaná 2,2 g, rýže natural 8,7 g, sójové maso 13 g, sušené švestky 14 g, sušené meruňky 24 g.

Zdravotní potíže bez vlákniny

Pokud nemá váš organismus dostatek vlákniny, zamezujete vylučování odpadních látek z potravy, což může vést k zanesení organismu a následným zažívacím i dalším zdravotním potížím. Špatně fungující trávicí systém pak není schopen zbavovat se přebytečného tuku. Nedostatek vlákniny navíc přispívá ke vzniku rakoviny tlustého střeva.

Dostatek vlákniny

Pokud chcete hubnout účinně a zdravě, vyměňte bílé pečivo za tmavé a celozrnné, snižte příjem bílé mouky a začleňte do svého jídelníčku také luštěniny. Nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21827 (zdravotnimagazin.cz#5535)


Přidat komentář