Vrásky - podléhání času

Stárnutí kůže se projevuje změnou její tloušťky, snížení schopnosti regenerace a elasticity. Kůže postupně ztrácí schopnost vázat vodu, buňky nejsou schopny tvořit dostatek pigmentu, který chrání kůži před nepříznivými účinky UV záření.

Vrásky a věk

Buňky lidského těla se neustále dělí a obnovují. S přibývajícím věkem se však mění rychlost a kvalita této obnovy. Tak dochází ke stárnutí všech orgánů. Nejvíce jde ale tento proces vidět na povrchu těla - na kůži. Podle lékařů je právě pokožka degenerativním vlivům vystavena nejvíce.

Změna v procesu mládnutí

Stárnutí kůže se projevuje změnou její tloušťky, snížení schopnosti regenerace a elasticity. Kůže postupně ztrácí schopnost vázat vodu, buňky nejsou schopny tvořit dostatek pigmentu, který chrání kůži před nepříznivými účinky UV záření. Vlivem nerovnoměrné produkce pigmentu se v určitých místech tvoří hnědé skvrny. Mění se také struktura a množství kolagenu, látky zodpovědné za elasticitu pokožky. Klesá produkce mazu, cévy vlivem ztráty pružnosti prosvítají. V kůži se navíc ukládá tzv. lipofuscin, který dává kůži typicky stařecký vzhled.

Postupné degenerativní změny

Nejobávanějším projevem stárnutí kůže jsou vrásky. Podstatou jejich vzniku je snížení elasticity kolagenu – jednoho ze základních stavebních kamenů kůže a další degenerativní změny (např. zmenšení obsahu vody a s tím související snížení elasticity kůže), tvrdí lékaři.

Snížená elasticita

Změny v tvorbě podkožního tuku a snížená elasticita kůže jakožto projevy stárnutí mohou vést ke vzniku celulitidy, neboť tuk je při snížené elasticitě více viditelný.

Radikály urychlující proces stárnutí

 • volné radikály
 • UV záření
 • nekvalitní pleťová kosmetika
 • nedostatek ochranných látek (vitamin C, E, betakaroten)
 • nedostatečný pitný režim
 • stres
 • kouření a alkohol
 • nedostatek pohybu
 • městský smog

Opalování se vám může časem vymstít

Velkým trendem je už několik let opálená pokožka, ale právě mnozí takto trendoví jedinci mají v pozdějším věku výrazné kožní změny předčasnými projevy stárnutí počínaje a nejrůznějšími zhoubnými nádory konče. Přitom existují i jiné varianty, jak vlastnit snědou kůži a přitom se nevystavovat škodlivému UV záření. Například samoopalovací krémy.

Prevence před stárnutím

 • Braňte se proti slunečnímu záření opalovacími krémy s ochrannými filtry a oděvem (dříve stárne kůže na nekrytých místech).
 • Jezte stravu bohatou na vitamin A, E a antioxidanty, které chrání organismus před volnými radikály (tedy vitamin C a betakaroten).
 • Pijte minimálně 2 l denně.
 • Používejte jen kvalitní, neagresivní krémy obsahující vitamin E a panthenol.
 • Vyhýbejte se stresu, kouření a alkoholu.

Forever young

Aby zůstala kůže dlouho mladá, je třeba zamezit ztrátě její pružnosti. Tu můžeme zachovat tím, že ji budeme dodávat dostatek vlhkosti a dodávat ji výživné látky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21931 (zdravotnimagazin.cz#5719)


Přidat komentář