Využívání plodných a neplodných dnů

U každé ženy může dojít k oplodnění jen tehdy, když je v rodidlech přítomné zralé vajíčko. Období mezi dvěma menstruacemi je podle této metody možno považovat za neplodné dny.

Nejasná jistota

Antikoncepce, která využívá plodné a neplodné dny bývá často označována jako nespolehlivá. Záleží hlavně na tom, jak se tato metoda provádí a jestli se kombinuje i s jinými druhy ochrany proti otěhotnění.

Období mezi dvěma menstruacemi

U každé ženy může dojít k oplodnění jen tehdy, když je v rodidlech přítomné zralé vajíčko. Období mezi dvěma menstruacemi je podle této metody možno považovat za neplodné dny. Nevýhodou této antikoncepční metody je, že žena nemusí mít menstruaci pravidelnou, čímž není schopna s jistotou určit své neplodné dny.

Dalším problémem je, že spermie dokáže v ženském těle přežít i desítky hodin a počkat si na zralé vajíčko. Proto je skoro až nutné rozšířit plodné období o několik dní před ovulací a po ní.

Sledování menstruačního cyklu

Metoda plodných a neplodných dní se nemůže začít používat, kdykoliv vás napadne. Žena si musí udělat výpočet svých plodných a neplodných dní, pro který je nutné, aby sledovala svůj cyklus pečlivě minimálně rok.

Ale ani na výpočty se stoprocentně nemůžete spolehnout, jestliže je váš cyklus nepravidelný nebo pokud jste vystavena vlivům, které mohou délku cyklu změnit (deprese, stres, fyzická zátěž aj.).

Náhlé změny neuškodí

Jestliže jste pevně rozhodnuti zvolit neplodné dny, jako antikoncepční metodu, kombinujte ji alespoň se spermicidním gelem a využívejte metody měření bazální teploty nebo použijte kondom.

  • Měření bazální teploty

    Měření bazální teploty se zakládá na tom, že teplota v pochvě se asi za dva dny po ovulaci zvýší o pár desetin stupně. Znamená to tedy, že pokud se teplota zvýší, ovulace proběhla. Teplotu si musí žena měřit každé ráno v klidu a následně si udělá graf, podle kterého jednoduše zjistí, ve kterých dnech měla ovulaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21920 (zdravotnimagazin.cz#5681)


Přidat komentář