Zákeřná a nepředvídatelná rakovina

Určité předpoklady pro vznik rakoviny žaludku je možno získat v genech. Pokud tedy víte o tomto riziku, dbejte zvýšené opatrnosti na časté lékařské kontroly a určitě nepodceňujte případné varovné signály (příznaky nemoci).

Výskyt rakoviny v žaludku

Většina statistik dokazuje, že výskyt rakoviny žaludku se rok od roku (ve vyspělých státech) snižuje. I když příčina není známa, vědci se domnívají, že rozhodující vliv bude mít naše strava. Nakoukněte do naší rubriky hubnutí - více zde.

V České republice odpovídá výskyt rakoviny žaludku zhruba 5% z celkového počtu zhoubných nádorových onemocnění. I naše statistiky jsou velmi pozitivní. Jen v průběhu druhé poloviny 20. století u nás poklesl výskyt rakoviny žaludku o více jak polovinu.

Jak vzniká

Hlavní příčinou vzniku rakoviny žaludku je patrně strava. Látky, které vyvolávají nádorové bujení (karcinogeny), působí prostřednictvím potravy na sliznici žaludku.

Příznaky nemoci

Rakovina žaludku má tak často nevýrazné příznaky, že je většina postižených přehlédne. Navíc u naprosté většiny nemocných příznaky zcela chybí. Prvními projevy rakoviny žaludku jsou až příznaky, které provázejí pokročilé postižení orgánu.

 • tlak v břiše
 • ztráta chuti k jídlu
 • pocity na zvracení
 • slabost
 • ztráta tělesné hmotnosti
 • únava

  Projevy rakoviny žaludku jsou také závislé na místě výskytu a rozsahu nádoru. Když je nádor uložen blíže k jícnu, může postiženým způsobit potíže při polykání. V případě, že je uložen v dolní části žaludku, objevuje se častější zvracení.

Prevence

Jelikož nikdo nezná jasné rizikové faktory, které je možné u rakoviny žaludku ovlivnit, platí zde spíše obecné zásady prevence.

 • posilujte tělesnou odolnost
 • jezte dostatek zeleniny a ovoce
 • omezte konzumaci alkoholických nápojů
 • přestaňte kouřit
 • dopřávejte si dostatek odpočinku

  Určité předpoklady pro vznik rakoviny žaludku je možno získat v genech. Pokud tedy víte o tomto riziku, dbejte zvýšené opatrnosti na časté lékařské kontroly a určitě nepodceňujte případné varovné signály (příznaky nemoci).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22046 (zdravotnimagazin.cz#6032)


Přidat komentář