Základní složkou parfémových receptů - éterické oleje

V dávné minulosti si vzácné a drahé extrakty, které byly k dostání, mohl dovolit opravdu jen bohatý člověk. Parfémy byly známkou bohatství a vznešeného stavu. Na počátku dvacátého století znamenal vývoj syntetických aromatických látek.

Jakým způsobem se vyrábí éterické oleje

Éterické oleje jsou základní složkou parfémových receptů od té doby, co Avicena, arabský voňavkář, mystik a bylinář vynalezl na počátku minulého tisíciletí jeden ze způsobů destilace. Ještě před tím byly éterické oleje extrahovány metodou nazývanou enfleráž, při které se hmota aromatických rostlin vytlačovala do podnosů s tukem, které se pak zahřívaly nad ohněm nebo nechávaly ležet venku na slunci. Rozpuštěný tuk se procedil, nechal ztuhnout a pevná voňavá mast se používala k navonění kůže a vlasů.

V dávné minulosti si vzácné a drahé extrakty, které byly k dostání, mohl dovolit opravdu jen bohatý člověk. Parfémy byly známkou bohatství a vznešeného stavu. Na počátku dvacátého století znamenal vývoj syntetických aromatických látek možnost kopírování složení parfémů, což se děje i v současné masové voňavkářské výrobě.

Přírodní éterické oleje a aromatické výtažky se stále používají k vytvoření nových parfémových směsí, které se pak synteticky napodobují.

Destiláty se využívají i v potravinářském průmyslu

Mnoho potravin a nápojů, které konzumujeme, je ochuceno éterickými oleji. K běžným příkladům patří použití mátového a citrusového oleje v čokoládových a jiných bonbonech. Mnohé éterické oleje se však používají hlavně proto, aby dodaly přírodní chuť a vůni různým potravinářským výrobkům. Používají se při konzervování masa, do alkoholických nápojů, nakládaných potravin a omáček.

 

Používaná množství éterických olejů jsou velmi malá a jsou pečlivě sledována, aby zůstávala v bezpečných hranicích pro vnitřní použití, protože éterické oleje jsou nesmírně koncentrované. Při aromaterapii se éterické oleje nikdy nepolykají.

Destiláty se využívají i ve farmaceutickém průmyslu

Olej z máty peprné se používá, stejně jako v nejrůznějších druzích potravin, i v různých druzích farmaceutických výrobků, například v zubních pastách. K jiným éterickým olejům, které se používají k farmaceutickým účelům, patří kafrový a eukalyptový olej, které se používají ve volně prodejných lécích proti kašli, v mastech k potírání hrudníku při nachlazení nebo na různé typy svalových a kloubních bolestí. Mnohé z těchto výrobků jsou povoleny již od počátku dvacátého století.

Parfémy, voňavky

Pouze asi pět až deset procent ze všech ročně vyrobených tun olejů se používá v aromaterapii. Lidé obvykle pokládají éterické oleje pouze za hlavní součást aromaterapie.V aromaterapii je velmi důležité, aby oleje byly zcela čisté, bez syntetických příměsí - důvěryhodní dodavatelé nakupují přímo od pěstitelů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21791 (zdravotnimagazin.cz#5433)


Přidat komentář