Žaludeční problémy

Střevní neuróza neboli dráždivý tračník je častým onemocněním, který postihne během života snad každého. Střevní neuróza je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha a poruch střevní činnosti.

Dráždivý tračník

Střevní neuróza neboli dráždivý tračník je častým onemocněním, který postihne během života snad každého. Střevní neuróza je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha a poruch střevní činnosti. Tato nemoc nás trápí většinou v nějaké „zátěžové“ době, kdy jsme vystaveni stresovým situacím - stres v práci, zkouška ve škole, neurovnané osobní vztahy. S touto nemocí se setkávají lidé většinou od dvaceti let.

Dráždivý tračník - jak se projevuje

Tato nemoc se vyznačuje:
- Nutkáním na stolici, nepravidelným vyměšováním, křečovitými bolestmi břicha (až kolikového rázu), žaludeční nevolností, zvracením. - O neurózu jde, pokud se problémy projevují nejméně tři měsíce v roce. - Kromě těchto projevů, které souvisejí s trávicí soustavou, se u nemocného může objevit také malátnost, nervozita, nespavost a dokonce i bolesti zad.

Dráždivý tračník - příčiny

 • Střevní neuróza patří mezi civilizační nemoci, protože stále více lidí vede sedavý způsob života a přejídá se, což se projevuje potížemi se zažíváním.
 • Dlouhodobými trávícími problémy podle oficiálních údajů trpí čtvrtina až polovina populace.
 • Střevní neurózou trpí lidé, kteří jsou vystaveni každodennímu stresu – zejména manažeři a studenti.
 • Nemoc je výrazně ovlivněna psychikou, kdy se tak může změnit funkce střev.
 • Střevní neurózu ovlivňuje nesprávná životospráva a nevhodná kombinace stravy.

Dráždivý tračník - jak se bránit

 • Nejlépe zabrání střevní neuróze změna životního stylu a minimalizování stresových faktorů.
 • Vliv na správné trávení a látkovou výměnu má především dostatečný pohyb. Není skvělou prevencí jen proti zácpě nebo průjmům, ale také proti nadýmání a bolestem břicha.
 • Základem je rovněž upravení jídelníčku. Měly by se dodržovat základní pravidla: omezit tučné a sladké pokrmy, jídla těžko stravitelná, živočišné tuky.
 • Doporučuje se jíst hodně vlákniny, kterou obsahuje především ovoce, zelenina nebo celozrnné obilniny. Střevní mikroflóru podporují i zakysané mléčné výrobky.
 • Trávení podporuje dostatek kvalitních tekutin – je nutný pravidelný přísun vody.
 • Rovněž bychom si měli uvědomit, že stres a hltání způsobují zažívací potíže. Důležitá je pravidelnost jídel, která budeme jíst v klidu a pečlivě je rozkoušeme.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22237 (zdravotnimagazin.cz#6616)


Diskuze a zkušenosti

Lenka | 26.11.2014 23:20
Re: Žaludeční problémy Jsem po operaci žlučníku a od té doby mám častý průjem, a zácpu, jako novorozenci museli udělat kolos kopii pro spatnou vývojovou vadu. Chtěla jsem se optat jestli to může mít vliv na bolesti žaludku a špatné trávení. Děkuji s pozdravem Lenka


Přidat komentář