Zázvor - nejstarší tropické koření

Zázvor je starobylé koření, které pochází z jižní Asie a pěstuje se po staletí v Indii a Číně. V Čechách se používal už od 13. století, kdy se prodával nejen sušený, ale také naložený v cukru.

Zázvor obecný (Zingiber officinale)

je vytrvalá bylina. Z oddenku vyrůstají dlouhé zelené listy a květy jsou žluté. Ze zázvoru se používají jeho oddenky (kořen).

Odkud pochází  zázvor obecný

Zázvor je starobylé koření, které pochází z jižní Asie a pěstuje se po staletí v Indii a Číně. V Čechách se používal už od 13. století, kdy se prodával nejen sušený, ale také naložený v cukru. Nejoblíbenější je ale v Anglii, kde se přidává do sušenek, do zázvorového piva nebo se nákládá do cukru.

Orientální koření

Zázvorem se ochucuje pečivo, rýže, smažená a orientální jídla, maso i uzeniny, kompoty, saláty, sojové omáčky, kečupy, likéry a různé nápoje. Jedinečné je například zázvorové pivo, zázvorová limonáda nebo zázvorový čaj. Dá se použít čerstvý i sušený, jemně nastrouhaný nebo se z něj lisuje šťáva. Má sladce kořeněnou chuť s nádechem citrónu.

Příznivé účinky na organismus

 • je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, stimulující
 • podporuje chuť k jídlu
 • pomáhá proti žaludečním nevolnostem a zažívacím potížím
 • zmírňuje pálení žáhy, nadýmání, plynatost
 • zmírňuje příznaky cestovní nevolnosti (kinetóza)
 • používá se těhotenských nevolnostech
 • je prevencí proti chřipkovým onemocněním
 • je dobrý při nachlazení, chřipce a alergiích
 • zmírňuje bolesti hlavy
 • zmírňuje stavy napětí
 • zpomaluje některé druhy rakoviny (hlavně rakovinu vaječníků)

Příprava čaje

si připravíte zalitím půl lžičky mletého zázvoru 250 ml vřelé vody.

Želatinový cukr

Spařte oddenky vřelou vodou a zázvor pak oloupeme. Nechejte v několika studených lázních vyluhovat hořké látky. Vložte zázvor do cukerného roztoku, zahřejte nad ohněm. Druhý den přidejte další cukr a opakujte. Hotové dosušte v troubě nebo i s roztokem naplńte do sklenic a uzavřete.

Afrodisiakum ze zázvoru

Zázvor je velmi známé afrodisiakum. Připravíte si jej tak, že nastrouháte 150 g čerstvého zázvoru a necháte jej 14 dní louhovat v 0,5 l vodky. Zázvor luhujte na nějakém temném místě! 40 kapek před kýženým aktem nakapejte tinkturu do vody či nějakého nápoje..

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22285 (zdravotnimagazin.cz#6745)


Přidat komentář