Zdravé trávení a zažívání

Přiznejme si, že většina z nás se nestravuje právě tak, jak by měla. Důkazem toho jsou problémy s trávením, jako bolesti břicha, nadýmání, pálení žáhy či nepravidelné vyprazdňování.

Tyto obtíže jsou nám nejen nepříjemné, ale mohou vést až k závažnějším zdravotním problémům. Proto je třeba zamyslet se nad tím, co jíme a pozměnit svůj jídelníček.

Jaké potraviny zvolit pro správné trávení

Především musíme do jídelníčku zařadit potraviny, které našemu zažívání pomohou.

Pro správné trávení volte vlákninu a zakysané mléčné výrobky

Denně bychom měli sníst 30 g vlákniny (nejen z ovoce, ale z větší části ze zeleniny) a celozrného pečiva.

Zakysané mléčné výrobky obsahují probiotické kultury

podobné těm, které normálně osídlují naše střeva. Proto byste měli denně vypít alespoň 1 zakysaný výrobek ve formě nápoje, jogurtu apod.

Pitný režim

Pro správné trávení je důležité dodržovat i pitný režim ve formě vod s nízkým obsahem sodíku. Pokud již zažívacími problémy trpíte, volte vodu neperlivou.

Bylinky napomáhající správnému trávení

Naši pozornost si zaslouží i bylinky a koření - ty díky svým aromatickým látkám napomáhají správnému trávení i vyprazdňování.

  • bazalka - snižuje nadýmání
  • zázvor - zmírňuje pocity plnosti po jídle nebo pálení žáhy
  • anýz - zabraňuje trávicím obtížím a nadýmání

Zajímavost - nejtěžší muž na světě

Co znamená, když má někdo nadváhu určitě věděl nejtěžší muž v lékařské historii. Jmenoval se Jon Brower Minnoch (USA, 1941 – 83).

Výška 185 cm

  • Váha v roce 1963 (22 let) - 178kg
  • Váha v roce 1966 (25 let) - 317kg
  • Váha v roce 1976 (35 let) - 442kg
  • Váha v roce 1978 (37 let) - 635kg

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22670 (zdravotnimagazin.cz#7537)


Přidat komentář