Zdravotní nenahraditelná pomůcka - Ortéza

Ortéza je zdravotní pomůcka zajišťující stabilitu trupu, horních nebo dolních končetin – záleží na druhu ortézy. Ortézy mohou určenou část těla znehybnit úplně, nebo jen danou oblast fixovat – bez omezení v pohybu.

Znovu šance chodit - Ortéza

Ortéza je zdravotní pomůcka zajišťující stabilitu trupu, horních nebo dolních končetin – záleží na druhu ortézy. Ortézy mohou určenou část těla znehybnit úplně, nebo jen danou oblast fixovat – bez omezení v pohybu. Ortézy se využívají především při úrazech nebo onemocněních kloubů či svalů. Mohou být vyztuženy pevnými konstrukcemi nebo jsou velmi pružné a ohebné.

Čekací lhůta na ortézu

Máte-li pocit, že by ortéza mohla pomoci zmírnit vaše zdravotní potíže, poraďte se se svým lékařem. Poukaz na ortézu musí vypsat váš specialista (ortoped, chirurg, neurolog či protetik).

Jaké jsou možnosti u ortézy

  • Ortézy horních a dolních končetin

    Mezi ortézy dolních končetin patří kolenní ortéza, kotníková nebo kyčelní ortéza a mnohé další. Tyto ortézy nejsou používány pouze pacienty s onemocněním dolních končetin, ale také zcela zdravými lidmi, kteří jen potřebují fixovat stabilitu kloubů a svalů. Kolenní ortézy běžně užívají cyklisté, kteří na své klouby vyvíjejí zvýšenou zátěž. Ortéza tak slouží jako ochrana před namožením svalů a kloubů. Sportovní ortézy jsou obvykle řešeny jako návlek, vyrobeny z pružného, ale pevného textilního materiálu (neoprén apod.). Ortézy horních končetin mohou fixovat ramena, loket či prsty.

  • Sed ortézy

    Existují také tzv. sed ortézy určené pro pacienty upoutané na invalidním vozíku. Sed ortézy udržují páteř ve správné poloze, zároveň zajišťují optimální polohu kyčelních kloubů a dolních končetin při sedu. Sed ortézy jsou zvláště vhodné pro děti se svalovou dysfunkcí (myopatie).

  • Trupové ortézy – korzety

    Trupové ortézy neboli korzety jsou vyrobeny z pevného plastového materiálu a slouží k léčbě trupu a páteře. Korzety fixují trup ve správné poloze a napravují tak vadné držení těla. Většinou se vyrábějí podle sádrového odlitku a RTG snímků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21746 (zdravotnimagazin.cz#5310)


Přidat komentář