Zdravý domov - Feng Shui

Je pro nás důležité zdravé bydlení Feng Shui? Co nám přináší zdravé bydlení Feng Shui? Najděte si chvilku na přečtení článku, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací, které Vás možná nadchnou a zároveň ovlivní.

Co je to Stavební medicína a jak do ní patří Feng Shui?

Stavební medicína je nový pojem používaný odborníky na Feng Shui. Jde o souhrn metod podporující zdravé bydlení. Je totiž velmi důležité přistupovat ke zdravému bydlení komplexně a se správným pořadím důležitosti jednotlivých metod Stavební medicíny. Mnohdy se totiž stává, že člověk klade důraz na maličkosti a hlavní věci mu unikají. To se děje i při návrzích zdravého bydlení. V krátkosti představíme nejdůležitější oblasti Stavební medicíny.

Stavební biologie popisuje vliv materiálů a moderních technologií na naše zdraví. Je vhodné využití přírodních materiálů. Hodně se také používá podlahové topení, které ale neprospívá zdraví především v oblasti lůžek a v místech trvalého pobytu, např. u pracovního stolu. Důležitý je také například vliv tzv. Elektrosmogu. V poslední době se jeho vliv narůstá s rostoucím počtem elektrospotřebičů a bezdrátových komunikací. Je důležité se techniky nebát, ale správně ji využít.

Přírodní Geomantie se věnuje vlivu anomálií v zemském podloží na fyzické zdraví a psychiku, tzv. geopatogenních zón. Naštěstí existuje možnost jak tyto vlivy omezit, případně když víme kde jsou, tak se jim vyhnout.

Feng Shui v českomoravských podmínkách popisuje vliv interiéru, materiálů, barev a tvarů na člověka. Dává do rovnováhy energie člověka, prostoru a času. Feng Shui podporuje jednotlivé kvality života. O Feng Shui a zdravém bydlení píšeme podrobněji dále. Důležité je upozornit na unikátní provázanost Feng Shui s Čínskou medicínou. Zjistilo se, kde naše okolí ovlivňuje jednotlivé tělesné orgány člověka a jak je možno je cíleně ovlivňovat. Mluvíme zde o akupunktuře prostoru.

Základní oblastí Stavební medicíny je** Energetická geometrie stavebního tvaru (zkr. ENGES).** Je to zcela nová metoda, která vychází z ojedinělého tuzemského výzkumu vlivu tvaru na život uvnitř, který probíhá pod vedením pana Radomíra Nováka, kolegy Ing. Petra Makeše. ENGES je hlavním základem pro samotné Feng Shui a pro návrh nových domů. Tvar je totiž v postaveném domě většinou neměnný, vymalovat můžeme jinak. Zjistilo se, že každý dům má svou energetickou osu. Je velmi dobré, aby směřovala správným směrem.

Nesprávné nebo neúplné uplatnění všech metod Stavební medicíny bývá mnohdy důvodem, proč může být osobní léčba člověka neúspěšná. Lidé chodí pravidelně třeba na masáže nebo k terapeutovi, ale cítí se stále špatně. Pak je většinou chyba v prostoru, kde žijí nebo pracují. Prostor je nepodporuje, ale spíše vysává. A to je třeba změnit. Prostor má plně podporovat zdraví a psychickou pohodu svých obyvatel. Stavební medicína se proto snaží o komplexní řešení zdravého domova i kanceláře.

A nyní podrobněji k Feng Shui a k tomu co znamená Feng Shui v našich podmínkách

Feng Shui je tradiční čínské umění tisíce let staré. Volný překlad Feng Shui znamená vítr a voda. Jeho hlavním cílem je docílit harmonického žití. Je ale zřejmé, že Feng Shui popisuje energie na celé Zemi a je platné nejen v Číně, ale všude. Například zcela jasné základy Feng Shui byly objeveny na Sibiři na desetitisíce let starých šamanských tabulkách, v starých civilizacích Egypta a Sumeru a nebo v poslední době třeba v Evropě v Bavorsku. Vše se týká energií kolem nás i v nás. Feng Shui se v Číně uchovalo z dřívějších časů jako celostní věda, jelikož bylo státní filosofií. Odtud se pak znovu rozšířilo do světa.

Feng Shui využíváme, pokud chceme zlepšit náš životní styl. S tradičním Feng Shui poznáváme vzájemné prolínání energie okolního prostředí do vnitřních prostor našich domovů. Snažíme se využít správného proudění pozitivní energie čchi pro maximální podporu všech aspektů života uvnitř bytů, domů i kanceláří. Můžeme si připodobnit jako meandrující řeku, která energeticky vyživuje celou oblast svého toku.

Dále se Feng Shui se snaží docílit harmonického bydlení pomocí vztahů tzv. pěti základních elementů: voda – dřevo – oheň – země – kov a jejich správnému rozmístění v prostoru a čase. Ty jsou vyjádřeny barvami, materiály, tvary a výrazovými prostředky **, tj. tím co a jak je znázorněno. K tomu také patří** chutě, vůně, zvuky i emoce **.*** *** O těchto faktorech si povíme nejzákladnější pravidla, které bychom měli respektovat.

Barvy

Člověk dokáže rozeznat přes 2 000 různých barevných odstínů. Někdy není jednoduché vybrat ty správné odstíny, abychom se v nich cítili dobře. Barvy kolem nás by měly být příjemné, abychom se také my cítili příjemně a klidně. Barvy ovlivňují naši náladu a pocity. Při zařizování domu nebo bytu barvy spolu s tvary představují první vizuální dojem prostoru, a proto si Feng Shui na barvách velice zakládá a jsou pro něho podstatné. Barvy Feng Shui můžeme základním elementům přiřadit následovně.

  • Barvy ohně –  jsou to odstíny červené, sytě oranžové
  • Barvy země – jsou to odstíny hnědé, žluté, okrové nebo jemně oranžové
  • Barvy kovu – jsou to odstíny bílé, stříbrné, zlaté, kovově modré nebo šedé
  • Barvy dřeva – jsou to odstíny zelené
  • Barvy vody – jsou to odstíny modré nebo černé

Všechny tyto barvy musí být harmonicky sladěné, aby nám daly pocit bezpečí a klidu.

Materiál

Materiály ve zdravém bydlení hrají důležitou roli. Ovlivňují naši harmonii prostoru i energickou vyváženost. Ze správně vybraných materiálů můžeme čerpat pozitivní energii. Nejzákladnější rozdělení je na materiál přírodní nebo umělý. Feng Shui jednoznačně dává přednost materiálům přírodním, což je také důležité z pohledu Stavební biologie.

Tvary

Tvary patří mezi nejdůležitější prvky pro dosáhnutí zdravého bydlení Feng Shui. Tvary nás obklopují všude kolem nás. Záleží na tvaru našeho domu, na tvaru nábytku, kterým budeme vybavovat náš byt či dům, na tvaru pozemku, kde hodláme postavit náš dům. Tvary nesmějí být hlavně ostré. Také bychom se měli vyvarovat tvarům nepravidelným, které může mít místnost či dům. Vhodné tvary podle Feng Shui jsou obdélníky, ideálně v poměru zlatého řezu a tzv. hudebních intervalů. Dům je pak naladěn jako hudební nástroj a plně svými vibracemi podporuje život uvnitř.

Výrazový prostředek

Tento název vlastně znamená, co daný doplněk v interiéru znázorňuje. Jestli klid nebo pohyb a dynamiku. Jestli dobrou náladu a spokojenost. Každá činnost v domě má totiž své energie. Určitě pro místo relaxace zvolíme jiný obraz než v místě, kde potřebuje aktivně pracovat.

Vůně

Vůně mají vliv na naši náladu, zdraví, pocity, povzbuzují chuť k jídlu nebo naopak nás od jídla odrazují nebo ovlivňují naši mozkovou činnost. Vůně vnímáme našim smyslovým orgánem, který nás velmi ovlivňuje, i když si to někdy neuvědomujeme. Díky** příjemným vůním** se můžeme cítit příjemně a harmonicky. Vůně si vybíráme podle našeho vkusu. Levandule hodně lidem připadá uklidňující a mnoho lidí si touto vůni provoňuje svůj domov.

Zvuky

Tak jako materiál se přiklání k přírodním vlivům, tak i** zvuky** by měly být příjemné a přirozené. Zvuky, které slýcháme smyslovým orgánem, by nám měly přinášet radost ze života. Proto bychom se měli vyvarovat bydlení u rušné silnice, kde slyšíme nepříjemné a hlučné zvuky.** Feng Shui** doporučuje bydlení v klidu s příjemnými zvuky přírody. Zvuky přírody nás naplní harmonií. Zvuky a hudba se zdravým domovem právem souvisí. Podvědomě si to nemusíme připouštět, ale je tomu tak.

K čemu vlastně slouží Feng Shui?

Feng Shui se uplatňuje ke stavbě domů a budov tak, aby to prospívalo lidskému zdraví, úspěchu, kariéře, štěstí, rodinné spokojenosti a všem dalším aspektům harmonického života. Na základě Feng Shui se můžeme dozvědět, kde se nám bude nejlépe bydlet, který typ domu je pro nás vhodný, kde se budeme cítit spokojeně. Pokud se budeme řídit Feng Shui, zajistí nám harmonii staveb s lidským faktorem. Na naše zdraví má velký vliv úprava interiéru. Feng Shui pracuje vždy s člověkem a jeho osobní energií, s časem a prostorem. Feng Shui má dvě hlavní školy.

  • Škola formy – je to nejstarší škola, nadřazená všem ostatním školám. Popisuje proudění energie čchi prostorem, dává jí správný tvar a cestu. Čchi pak meandrovitě vyživuje daný prostor stejně jako řeka. Ukazuje nám co nám přináší okolí v určitém místě a co zde vyzařuje za energii. Toho pak využijeme pro stavbu našeho domu.
  • Škola kompasu – poukazuje na to, že světové strany jsou nesmírně důležité, propojuje jednotlivé vlastnosti života, pět základních prvků, s energiemi světových stran, dodává potřebnou kvalitu správně proudící čchi.

Na tento základ samozřejmě navazují další metody Feng Shui, které podporují vybrané vlastnosti života v daném místě.

Jak dosáhnout zdravého bydlení Feng Shui?

Ať už bydlíme v panelákovém bytě nebo v** rodinném domě**, všude můžeme uplatnit Feng Shui a Stavební medicínu. Feng Shui je založeno na rovnováze a pozitivní energii, kterou můžeme využít při zařizování bydlení. K dosažení pozitivní energie přispívá dobrý výběr rozmístění nábytku a vhodný výběr barev. Pokud se rozhodneme sami si zařídit byt podle Feng Shui, jako první se zaměřme na náš vnitřní pocit. Také se zbavme věcí, které jsou nám něčím nepříjemné a nelíbí se nám. Nepotřebujeme věci, které nám jen zabírají místo a jsou nám k ničemu. Nikdy nemůžeme docílit zdravého bydlení podle Feng Shui, pokud budeme mít nepořádek všude, kam se podíváme. Pořádek je nezbytným základem dobrého Feng Shui.

Feng Shui s odborníky

Zařídit si harmonické bydlení podle Feng Shui je důležité a není vůbec jednoduché. Nestačí nám přečíst si pár knížek a pochopit jak si zdravé bydlení podle Feng Shui vybudovat. Navíc si knížky mnohdy protiřečí a je potřebné umět se v nich vyznat, co je více důležité a co méně, co je zavádějící a co užitečné. Také na internetu se v dnešní době můžeme dozvědět hodně zajímavých věcí, ale pochopit o čem je Feng Shui vyžaduje opravdového odborníka. Odborníka, který se Feng Shui zabývá již dlouho a pochopil jak a čím můžeme zdravého bydlení dosáhnout. Proto bychom neměli váhat ani chvilku a na takového odborníka se obrátit. Zdravé bydlení Feng Shui nám dodá harmonii, budeme se cítit zdravěji fyzicky i psychicky, jelikož naše psychika má ten největší vliv na naši zdravotní stránku. Pokud chceme dodržovat zdravý životní styl a mít zdravý domov, nesmíme se bát nechat si poradit. Vždy je lepší zlepšit něco málo než vůbec nic. Věřím tomu, že se budeme cítit lépe a příjemněji!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23055 (zdravotnimagazin.cz#10121)


Přidat komentář